تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: نامه فدراسیون به کمیساریای عالی پناهندگان در ترکیه در مورد ایمان پیرداد به فارسی شنبه, ۱۴ام بهمن, ۱۳۹۱

 

 

به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه- آنکارا

به وزارت کشور ترکیه

Iman Pirdadeh

خطر استرداد یک فعال سیاسی از سوی دولت ترکیه به ایران

به اطلاع میرسانیم که روز جمعه ۱۸ ژانویه ۲۰۱۳ ایمان پیرداده یکی از فعالین سیاسی مخالف رژیم ایران که به قصد درخواست پناهندگی از یکی از کشورهای اروپای از ایران خارج شده بود در فرودگاه آتاترک در استامبول از سوی پلیس مرزی این کشور دستگیر و بازداشت گردید.

 

لازم به ذکر است که همسر ایمان پیرداده دو سال پیش از کشور نروژ درخواست پناهندگی سیاسی کرده و هم اکنون در نروژ زندگی می کند. خانم حدیث که بیراوند که خبر بازداشت همسرش را به فدراسیون رسانده است از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه  و از همه سازمانهای مدافع حقوق پناهندگی ومدافعین حقوق بشر خواسته است به هرشکلی که شده تلاش کنند جلو اخراج همسرش را به ایران بگیرند چون در صورت بازگرداندن ایمان به ایران این خطر وجود دارد که از سوی دستگاههای قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و مورد مجازات سنگین قرار بگیرد.

 

برطبق اطلاعاتی که به دفتر مرکزی فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی رسیده است، ایمان پیرداده از هنگامی که بازداشت شده است در تلاش بوده تا با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا تماس بگیرد و از این سازمان درخواست پناهندگی کند. اما پلیس شهر ازمیر که ایمان پیرداده در آن در بازداشت بسر می برد از تماس و درخواست پناهندگی وی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل جلوگیری به عمل آورده و به او گفته اند جزء بازگشت به ایران هیچ راه حل دیگری ندارد. متاسفانه تجربه تاکنونی سازمان ما در دفاع از حقوق پناهندگان ایرانی در ترکیه  نشان می دهد که پلیس آن کشور در بسیاری از مواقع متقاضیان پناهندگی را به ایران دیپرت کرده یا سالها در زندان زیر شکنجه نگاه داشته شده اند و یا از سوی دستگاههای قضائی جمهوری اسلامی به جوخه اعدام سپرده شده اند.این یکی از نگرانی های همسر ایمان پیرداده در کشور نروژ و بستگان آنهاست.

 

از این جهت فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه میخواهد که برطبق مسئولیت و اختیاراتی که در قبال جان و زندگی پناهندگان دارد در اسرع وقت برای جلوگیری از استرداد پیمان پیرداده به ایران اقدام کند. همان طور که پیشتر اشاره شد ایمان هم اکنون در کمپ مولایMolai) ) در شهر ازمیر ترکیه بسر می برد.

 

نه ایمان پیرداده و نه هیچ پناهنده دیگری نباید به  ایران بازگردانده شود. برای اینکه در ایران  یک مشت آخوند حاکمیت می کنند که در تمدن و دستگاه فکری آنها هیچ نشانی از رعایت حقوق بشر وجود ندارد.بسیاری از قوانین کشور بر اساس قانون مجازات اسلامی بنا شده است. به همین دلیل در اجرای قوانین اسلامی در هر موردی که باشد بسیار ظالمانه عمل می کنند. زندانهای  جمهوری اسلامی مملو از فعالین سیاسی است و  هر هفته شماری از آنها را به جوخه اعدام می سپارند. شکنجه زندانیان سیاسی از فعالین اتحادیه ای، تا رهبران داشجوی، از وبلاگ نویسان تا خبرنگار و روزنامه نگاران و  وکلای مدافع متهمین و هر کس که ادعای عدالت خواهی  و حقوق بشر کند جان و زندگیشان در ایران با خطر جدی مواجه می شود. اقلیت های مذهبی و جنسی در ایران در بسیاری از موارد با مجازات مرگ مواجه می شوند.

 

بنا به همین دلیل و برطبق معیارهای جهانی برای رعایت حقوق بشر و بر اساس کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ سازمان ملل هرکس که در نتیجه جنگ، عقیده، فعالیت مذهبی‌، حزبی، سیاسی و مسأیلی از این دست در معرض بازداشت و شکنجه و زندان و  تهدید جانی و مجازات مرگ قرار بگیرد، باید از تمام حقوق کامل یک پناهنده برخوردار باشد. ایمان پیرداده نیز یکی از این موارد است  که لازم است از تمام  این حقوق برخوردار شود.

عبدالله اسدی

دبیر همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۲۷ ژانویه ۲۰۱۳

 

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ