تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: فدراسیون پناهندگان ایرانی: تصمیم به اخراج ۱۲ هزار پناهجوی پرونده بسته از سوئد! شنبه, ۱۴ام بهمن, ۱۳۹۱

طبق خبری که روز جمعه ۱۱ ژانویه در رسانه های سوئد منتشر شد؛ اداره مهاجرت این کشور تصمیم به اخراج ۱۲ هزار پناهجوی “غیر قانونی” از سوئد گرفته است. بر اساس این خبر، آن دسته از متقاضیان پناهندگی که از آخرین مراجع پناهنده پذیر پاسخ رد دریافت کرده اند و پرونده هایشان به پلیس مرزی فرستاده شده است، لازم است به طور داوطلبانه کشور سوئد را ترک کنند در غیر این صورت پلیس مرزی این اختیار را دارد که با قاطعیت تمام آنها را به کشورهای خود بازگرداند.

 

هم اکنون ۱۲ هزار پرونده  که به درخواست پناهندگیشان پاسخ منفی داده شده است در دست اداره مهاجرت سوئد است. از این ۱۲ هزار پرونده، اداره مهاجرت تاکنون اسامی و پرونده ۷ هزار نفراز این افراد را جهت اخراج به کشورهای خود  تحویل پلیس مرزی این کشور داده است. تجارب ما در (فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی) در دفاع از حقوق متقاضیان پناهندگی نشان می دهد که انتشار خبر چنین تصمیمی برای اخراج دسته جمعی پناهجویان خبر تازه ای نیست؛ اداره مهاجرت سوئد هرساله چنین خبری را منتشر می کند و در میان پناهجویان به یک جنگ روانی دامن می زند.

 

طرح اخراج پناهجویان “غیرقانونی” تنها طرح دولت سوئد  برای اخراج پناهجویان پرونده بسته نیست. این طرحی است که اتحادیه اروپا حدود چهار سال است که مشغول به اجرای آن میباشد و برای پیشبرد پروسه اخراج ۸ میلیون پناهنده و مهاجر “غیر قانونی” که قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۰ از اتحادیه اروپا اخراج شوند، خوشبختانه تا پایان سال ۲۰۱۲ در هیچ کدام از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله در سوئد در این زمینه کوچک ترین موفقیتی بدست نیاوردند. اما این دسته از پناهجویان و سازمانها و نهادهای مدافع حقوق پناهندگان نباید این طرح و این تصمیمات را غیر جدی و دست کم تلقی نمایند.

  

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی توجه این دسته از پناهجویان را به  نکات زیر جلب می کند:

۱- بسیاری از پناهجویان برای مشورت در مورد نحوه بازگرداندنشان به کشورهای خود از پلیس مرزی نامه دریافت می کنند. تجربه نشان داده که بسیاری از این پناهجویان هنگام مراجعه به پلیس در همانجا بازداشت می شوند. پناهجویان باید در این مورد هوشیار باشند که در صورت مراجعه یک تا دو نفر از بستگان و یا دوستان خود را به همراه داشته باشند. چنانچه تا آن هنگام تماس شما با اداره مهاجرت قطع بوده است از پلیس بخواهید که ارتباط شما را با اداره مهاجرت برقرار کند تا شاید امکان یک بررسی دیگر را پیدا کنید.

۲- به هیچ وجه قول همکاری در زمینه بازگشت به کشور خود را به پلیس ندهید در عین حال به آنها وانمود نکنید که در صدد زندگی مخفی و یا فرار به کشور دیگری هستید. چنانچه تا آن زمان مدارک جدیدی دال بر اینکه در صورت بازگشت به ایران با خطر بازداشت و مجازات سنگین مواجه می شوید، پلیس را از آن مطلع سازید.

 

۳- هنگام مراجه چنانچه وکیلتان درصورت بازداشت کاری برایتان انجام می دهد او را از رفتنتان به پلیس مطلع کنید و اگر مدارک جدیدی دارید در اختیار وی قرار دهید. از قبل پرونده و کلیه مدارکتان را در اختیار فرد مطمئنی بگذارید که در دسترس باشد. اگر دارای فرزند زیر سن قانونی هستید هنگام مراجعه به پلیس آنها را به خویشاوندان و یا دوستان نزدیکتان بسپارید. این هم یکی از راههای جلوگیری از بازداشت و دیپورت است که بدون فرزندان به راحتی نمی توانند والدین را بازداشت و اخراج کنند. از قبل مسئولین فدراسیون را از رفتن به پلیس با خبر کنید. فدراسیون تنها در صورتی اقدام به اعتراض و جلوگیری از اخراج پناهجویان بازداشتی می کند که شخص پناهجو خودش بخواهد و حاضر باشد که کلیه پرونده و مدارکش را در اختیار مسئولین این سازمان قرار دهد. علاوه بر رعایت  نکات فوق، لازم است که متقاضیان پناهندگی از همان روز اول درخواست پناهندگیشان، در فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی تقاضای عضویت بکنند و برای دفاع از حقوق پناهندگی خود در این سازمان متشکل شوند. مبارزه متشکل برای پناهجویان بهترین راه حل برای  تضمین و تثبیت زندگی آنهاست.

 

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی  واحد سوئد

۱۹ ژانویه ۲۰۱۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ