تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: پاسخ به مری از ایران شنبه, ۱۴ام بهمن, ۱۳۹۱

سلام مری عزیز

توجه ات را به چند نکته در مورد شرایط  درخواست پناهندگی برای شما جلب می کنم.

اولا: از اینکه با سایت فدراسیون آشنا شده اید بسیار خوشحالم، خوشحالی از اینکه واقعیت این است کسانی که با سایت و نشریه همبستگی آشنا می شوند به شرطی که با دقت مسائل پناهندگی را از طریق این سایت دنبال کنند شانس دریافت اجازه اقامتشان به مراتب بیشتر از کسانی است که بدون کوچکترین اطلاعات درخواست پناهندگی می کنند.

دوما: مهم این است که درخواست شما برای  ویزای سوئد پذیرفته شود، این بسیارمهم است حتی اگر برای یک هفته هم باشد. سوم: مهمترین مسئله این است که دلایل پناهندگی شما چقدر قوی و قابل قبول باشد. کیس شما چه برمبنای لامذهبی باشد و یا سیاسی، چه قومی باشد و یا جنسیتی و نژادی و غیره باید بتوانید اثبات کنید که بنا به یکی از این دلایل و یا یک دلیل اجتماعی معتبر از تاریخ فلان روز تا فلان روز از سوی دستگاههای قضائی و امنیتی ایران تحت پیگرد قانونی بوده اید. اجازه بدهید در همینجا اشاره کنم که معمولا ادارات امورپناهندگی و وکلای پناهندگان برای اثبات گفته های متقاضیان پناهندگی از آنها درخواست مدارک می کنند، مدرکی که نشان دهد در ایران تحت تعقیب بوده اید. بهرحال شما هنوز زمان زیادی برای دریافت ویزای سوئد دارید خوب است که در این مدت تلاش کنید که مدرک یا مدارکی  را تهیه نمائید. مدارکی را که مقامات امور پناهندگی می خواهند عمدتا باید احضاریه از دادسرای انقلاب که نشان دهد در یک تاریخ مشخض شما را برای پاسخ به پاره ای توضیحات در این دادسرا و یا مراجع قضائی و امنیتی  دیگر و یا از پزشک قانونی.

 

سوما: شما نوشته اید: قدم اول قاعدتا دریافت ویزاست که نمیدانم با وضعیت اخیر ایران، اصلا سفارت سوئد به بنده که یک زن ۴۴ ساله مجرد هستم ویزا میدهد یا خیر.

من هم فکر می کنم در درجه اول، مهم برای شما این است که بتوانید ویزای سوئد را دریافت کنید. به دوستتان در سوئد  بگوئید که در پرسش نامه ای که پر می کند بنویسد شما را فقط برای جشن فارغ التحصیلی دعوت می کند این خودش دلیل خوبی است. در ضمن مبلغ سپرده ای که در حساب بانکی اتان باید بگذارید روی تصمیم سفارت سوئد یا هر سفارت دیگری تاثیر مثبت خواهد گذاشت.هنگام رفتن به سفارت باید از سپرده بانکی اتان پرینت بگیرید و در اختیار آنها بگذارید. حواستان باشد در مصاحبه ای که با شما انجام می دهند نباید چنان وانمود کنید که می خواهید در سوئد و یا کشورهای دیگر عضو پیمان شنگن بمانید و درخواست پناهندگی کنید.

 

چهارم: نوشته اید: پس از اخذ ویزا، باز هم نمیدانم که اگر به سوئد بیایم و اعلام پناهندگی کنم، آیا موردی مثل مرا میپذیرند؟ آیا میتوانم با کیس لامذهبی پناهندگی بگیرم؟ آیا وضعیت پناهندگان در سوئد خوب است؟ خانم مری عزیز باور کنید ۹۹ درصد از کسانی که در خارج از مرزهای ایران تقاضای پناهندگی می کنند مشکلات بسیار پیچیده و شرایط نامساعدی در ایران داشته دارند ولی متاسفانه آن طورکه ادارات پناهندگی و وزارتخانه های اروپایی می خواهند دلایل کافی برای درخواست پناهندگی ندارند و یا کمتر می توانند آنها را متقاعد کنند که واجد شرایط پناهندگی هستند. ولی بالاخره از یک جایی شروع می کنند و پیش می روند. هم اکنون سازمانی که من در آن فعالیت می کنم نقش بسیار مهمی در روند پذیرش پناهندگان ایرانی ایفا می کند قطعا شما هم در صورت درخواست پناهندگی از کمک های فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی برخوردار خواهید شد.

 

شما نوشته اید: من انسانی هستم که به خدا اعتقاد دارم ولی قلبا هیچ دینی را قبول ندارم و همین باعث پسرفت زندگی من در ایران شده. ما حق هیچ اعتراضی نداریم و همین باعث سرخوردگی و در نهایت افسردگی ما شده است. هیچ پرونده سیاسی ندارم ولی همین که وضعیت زنان درایران به این شدت اسفبار است، آیا دلیلی بر رسیدگی به پرونده های آنان و پناه دادن به آنان نیست؟

من نه به خدا اعتقاد دارم و نه به هیچ مذهبی ولی اعتقاد نداشتن شما به مذهب تنها زمانی می تواند به شما کمک کند که اثبات کنید که در این رابطه تحت پیگرد قانونی بوده اید. متاسفانه در طول حاکمیت سیاه مذهب و قوانین مذهبی در ایران و جهنمی که برای زنان در آن کشور ساخته اند، هیچ وقت باعث این نشد سازمان ملل و دولتهای اروپایی به حکم چنین شرایطی به طور عمومی به یک زن ایرانی اجازه اقامت بدهند. بنا بر این شما هم مثل بقیه متقاضیان پناهندگی زن از ایران باید دلایل فردی ارائه بدهید. از نظر فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی همه متقاضیان پناهندگی از ایران دارای دلایل معتبری برای درخواست پناهندگی خود هستند. برای اینکه در طول حاکمیت جمهوری اسلامی شرایط زندگی و زندگی انسانی در ایران غیر قابل تحمل بوده و اکنون نیز این وضعیت از هر زمان بدتر شده است. برای اینکه مذهب به عنوان یک پدیده شوم و آزاردهنده وارد زندگی مردم شده است. برای اینکه بنا به احکام الهی، جوانان دختر و پسر را بدلیل عشق ورزیدن شلاق می زنند. در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان تنبه فیزیکی برای حیوانات وحشی ممنوع است. همه واجد شرایط پناهندگی هستند حتی اگر بخواهند فرزندانشان را از بلای اعتیاد به مواد مخدر نجات دهند، واجد شرایط پناهندگی هستند حتی به این دلیل که مبادا شرایط موجود اقتصادی بر بقای زندگی آنها تاثیرات شوم و خورد کننده بگذارد. چون هم اکنون میلیون ها نفر زیر خط فقر زندگی می کنند. این وضعیت می رود که بسیاری را در اثر فقر و گرسنگی به نابودی بکشاند. متقاضیان پناهندگی از ایران همه واجد شرایط پناهندگی هستند برای اینکه روند اوضاع عمومی روز به روز بدتر می شود وضعیت موجود در ایران زندگی و حیات بسیاری از مردم آن کشور را با خطر جدی روبرو ساخته است.به نظر میاد ۹۰ درصد ازمردم ایران از این لحاظ در بدترین شرایط زندگی می کنند. بخش دیگر آن، این ده درصدی است که در رأس جامعه قرار دارند و کلید دار بانک ها و منابع اقتصادی و ثروت و سامان جامعه هستند و در حال دزدی و چپاول ثروت کشور هستند و کلیه مملکت را به فساد اداری و مالی کشانده اند.  

ولی شما باید توجه داشته باشید که با وجود شرایط سختی که مردم  با آن دست و پنجه نرم می کنند باز باعث نمی شود بنا به دلایل عمومی به ایرانیان اجازه اقامت بدهند. بنابر این شما باید بیشتر از توضیح شرایط عمومی در ایران اثبات کنید که شخصا در ایران جان و زندگی ات در خطر بوده است. به همین دلیل متقاضیان پناهندگی از ایران باید روی دلایل فردی برای درخواست پناهندگی حساب کنند. ولی مهم تر از آن این است که متقاضیان پناهندگی از ایران در هر کشوری که درخواست پناهندگی می کنند دست به مبارزه متشکل و سازمان یافته بزنند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی ظرف و موتور محرکه این مبارزه است.

برایت آرزوی موفقیت می کنم

عبدالله اسدی

 

//////////////////////////////////////////

    

 

سلام آقای اسدی عزیز

 

فقط خدا میداند که با دیدن پاسخ شما چقدر خوشحال شدم. همین الان هم که دارم این ایمیل را مینویسم بغض راه نفسم را بسته. هر چند کوتاه ولی برای من خیلی با ارزش بود.

 

خوشحالم که شما ساکن سوئد هستید چون بنده دوستی صمیمی ساکن سوئد دارم که بیش از ۱۵ سال پیش در ایران هم دانشکده و همسایه بودیم. ایشان ۱۲ سال است که در سوئد به سر میبرند و همسر سوئدی دارد. در ماه جون ۲۰۱۳، جشن فارغ التحصیلی ایشان است. به همین دلیل دوستم اصرار دارند که من در جشن ایشان شرکت داشته باشم. به همین دلیل در حال تهیه و ارسال دعوتنامه ای به همین مضمون هستند.

 

قدم اول قاعدتا دریافت ویزاست که نمیدانم با وضعیت اخیر ایران، اصلا سفارت سوئد به بنده که یک زن ۴۴ ساله مجرد هستم ویزا میدهد یا خیر. پس از اخذ ویزا، باز هم نمیدانم که اگر به سوئد بیایم و اعلام پناهندگی کنم، آیا موردی مثل مرا میپذیرند؟ آیا میتوانم با کیس لامذهبی پناهندگی بگیرم؟ آیا وضعیت پناهندگان در سوئد خوب است؟

 

 من انسانی هستم که به خدا اعتقاد دارم ولی قلبا هیچ دینی را قبول ندارم و همین باعث پسرفت زندگی من در ایران شده. ما حق هیچ اعتراضی نداریم و همین باعث سرخوردگی و در نهایت افسردگی ما شده. هیچ پرونده سیاسی ندارم ولی همین که وضعیت زنان درایران به این شدت اسفبار است، آیا دلیلی بر رسیدگی به پرونده های آنان و پناه دادن به آنان نیست؟

 

من هیچ اطلاعاتی در مورد قوانین پناهندگی در سوئد ندارم فقط میدانم که کشوری قانونمند و در این زمینه سختگیر است.

 

بنده نوازی میکنید اگر مرا در لیست خود اضافه کرده و وقتی برای مصاحبه در اسکایپ برایم بگذارید.

 

قبلا از همدلی و کمک شما صمیمانه سپاسگزارم و آرزوی بهترینها را برای شما و همه هموطنانی که در آنسوی آبها مشغول یاری رساندن به هموطنان خود درایران هستند دارم.

ارادتمند

مری

  

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ