تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: سارا ایرانی: مجازات اعدام نه یکشنبه, ۷ام آبان, ۱۳۹۱

Sara_Irani

وقتی از اعدام صحبت می شود شاید بعضی افراد از این کلمه به سادگی عبور کنند اما عده ای از انسانها نیز هستند که به عمق این فاجعه انسانی فرو می روند و از این کلمه بزرگ و تکان دهنده به سادگی عبور نکرده و خود را موظف می دانند که به مبارزه علیه این فاجعه که هنوز در قرن ۲۱ در کشورهای عقب مانده و مذهبی رواج دارد بپردازند.

در ایران تحت حاکمیت کثیف و ارتجاعی جمهوری  اسلامی همیشه مجازات اعدام به عنوان یک حربه ترسناک برای ایجاد رعب و وحشت و ترساندن مردم در بالاترین سطح اد امه داشته است.گاهی اوقات وقتی از حربه اعدام به عنوان یک فاجعه انسانی و یک زخم عمیق بر پیکر جامعه صحبت می شود و از ضرورت حذف این پدیده حرف می زنیم بعضی ها آنقدر تحت تاثیر بمباران تبلیغاتی این حکومت قرار میگیرند، متاسفانه لغو چنین قوانینی برایشان برایشان قابل درک نیست.

این عقب ماندگی و توحش نشان می دهد که درچنین جامعه ای باید روی این فرهنگ و تفکر کار زیادی انجام بگیرد. تفکری که هنوز فکر می کند اعدام  راه حل دوری جستن از دزدی و آدمکشی و قتل و جنایت و قاچاق مواد مخدر است نشان بیماری جامعه است و بخواهید ونخواهید دولت با قوانین الهی و ارتجاعی اش وبا  استفاده از مساجد و نماز جمعه و کاروان پشت سر خر دجال و ظهور امام زمان و از این قبیل تبلیغات بخشی از فرهنگ جامعه را می سازد و جمهوری اسلامی ۳۴ سال است مشغول ساختن داستان خر دجال و ظهور امام زمان بوده است.

خواستم با این مقدمه به مبحث بزرگ حذف اعدام در فرانسه بپردازم در فرانسه ای که بدترین نوع اعدام وجود داشت. در ان زمان اعدام در فرانسه توسط گیوتین صورت می گرفت (تیغه ای که با طنابی به بالا می رفت و بر گردن فرد انداخته می شد و سر شخص را از تن جدا می کرد). اما در زمان کاندیدایی میتران در سال ۱۹۸۱ موضوع لغو مجازات اعدام به بحث گداشته شد که ۷۰% ازمردم  فرانسه مخالفت کردند چون اول آنها می ترسیدند کشورشان را جرم و جنایت فرا بگیرد و تنها ۳۰% ازمردم فرانسه موافق لغو اعدام بودند. اما پس از انتخابات ، این بار مجازات اعدام از قانون فرانسه به طور کلی حذف گردید و بعد از آن نیز طی قوانینی که در کشور فرانسه به تصویب رسید جرم و جنایت حدود ۶۰% در فرانسه کاهش پیدا کرد.

قصد پرداختن من به این مطلب کوتاه ولی مهم این بود که از همه عالم و آدم بخواهم که در همه جای جهان بحث درمورد منع مجازات اعدام را در ستور کار خود بگذارند و از جامعه جهانی بخواهیم مجازات مرگ را از دستور جامعه بشری خارج کنند. هیچ قدرتی، هیچ دولتی و هیچ مرجعی نباید به خودش اجازه دهد جان انسانی را ولو به هر دلیلی هم بوده  بگیرند.

******

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ