تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: دیپورت سیاوش رحیمی به ایران متوقف و از بازداشتگاه اداره مهاجرت سوئد آزاد شد شنبه, ۱ام مهر, ۱۳۹۱

همانطور که در نامه فدراسیون به اداره مهاجرت اعلام شده بود اداره مهاجرت سوئد تصمیم گرفته بود

سیاوش را به ایران دیپورت کند. اما اینبار نیز مثل بسیاری از موارد دیگر فعالین فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی به کمک شمار دیگری از مدافعین حقوق پناهندگی جلوی این دیپورت را هم گرفتند.

 

روز جمعه ۷ سپتامبر قرار بود سیاوش را به فرودگاه ببرند و به ایران دیپورت کنند ولی صبح همان روز شماری از فعالین فدراسیون و نهاد کودکان مقدمند و تشکلی بنام جنبش پناهندگی    Asylrörelse) ) در مقابل اداره مهاجرت و در فرودگاه آرلاندا دست به تجمع زدند و همزمان سارا نخعی دبیر واحد فدراسیون در استکهلم و چند نفر دیگر وارد اداره مهاجرت شدند و با یکی از مسئولین این اداره به گفتگو پرداختند و به اشکال مختلف ساعت  دیپورت سیاوش را به تاخیر انداختند و عملا مانع رساندن وی به پروازی که برایش در نظر گرفته بودند شدند.

 

سیاوش رحیمی مدت پنج سال منتظر اجازه اقامت در کشور سوئد بود ولی  متاسفانه با اینکه کلیه اعضای خانواده وی در سوئد زندگی می کنند، اداره مهاجرت تصمیم به دیپورت او به ایران گرفته بود.

 

تصمیم به دیپورت سیاوش درحالی صورت می گرفت که اعتراض به دستگیری و بازداشت وی در طول هفته به اشکال مختلف در سوئد ادامه داشت. در ادامه اعتراضات روزهای گذشته، روز پنجشنبه بیستم سپتامبر نیز فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی واحد استکهلم طی صدور اطلاعیه ای برای تجمع درمقابل بازداشتگاه اداره مهاجرت در مرشتا در اعتراض به حکم اخراج سیاوش رحیمی، فرهاد احداد پناهجوی بازداشتی اهل افغانستان و خانواده عزیزی که مدتی است در بازداشتگاه این  اداره درمعرض خطر دیپورت به ایران قرار دارند فراخوان به یک تجمع اعتراضی داد.

 

در این تجمع اعتراضی اندیشه علی شاهی از سوی فدراسیون و چند نفر دیگر به ایراد سخنرانی در مورد جنایت جمهوری اسلامی و دلایل فرار مردم از ایران و جنگ داخلی و خانه خرابی در افغانستان و آوارگی مردم آن کشور پرداختند و خواستار متوقف شدن دیپورت پناهجویان بازداشتی به ایران و افغانستان شدند. در پایان تجمع سارا نخعی از طرف فدراسیون و کریم شاه محمدی از طرف نهاد کودکان  مقدمند وشقایق رحیمی فرزند سیاوش رحیمی به داخل بازداشتگاه رفتند و سیاوش را ملاقات کردند ونامه فدراسیون ونهاد کودکان مقدمند را در اختیار مسئولین اداره مهاجرت گذاشتند.

علاوه بر این فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در نامه ای سرگشاده به تاریخ پنجشنبه بیستم سپتامبر به اداره مهاجرت، ضمن برشمردن خطراتی که ممکن است در صورت بازگرداندن سیاوش به ایران از سوی دستگاههای قضائی و امنیتی جمهوری متوجه جان و زندگی وی بشود از اداره مهاجرت سوئد خواست حکم اخراج سیاوش را متوقف کند و به او اجازه دهد در سوئد بماند.

 

با وجود همه این فعالیت ها اداره مهاجرت تصمیم گرفته بود روز جمعه ۲۱ سپتامبر سیاوش را به ایران برگرداند. ولی نامه پر از استدلال فدراسیون و تجمع اعتراضی در روز پنجشنبه بر تصمیمات این اداره مبنی براخراج سیاوش بشدت تاثیر گذاشته بود. تا اینکه بعد ازظهر روز جمعه یکی از مقامات این اداره به دفتر فدراسیون زنگ زد و تلویحا اعلام کرد که سیاوش دیپورت نمی شود. خوشبختانه یک ساعت بعد او را آزاد کردند.

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی این موفقیت را به سیاوش رحیمی و اعضای  خانواده اش و به فعالین خود و همه کسانی که برای متوقف کردن حکم اخراج سیاوش تلاش کردند تبریک و خسته نباشید می گوید.

asyl-sto-1

asyl-sto-7

 

 

 

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی ــ سوئد

۲۲ سپتامبر ۲۰۱۲

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ