تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: قایق حامل بیش از ۱۵۰ پناهجو که عازم استرالیا بود غرق شد پنجشنبه, ۱۶ام شهریور, ۱۳۹۱

روز پنج ‌شنبه، ٣٠ اوت ٢٠١٢، پس از غرق شدن قایق حامل پناه‌جویانی که از اندونزی عازم استرالیا بودند،‌ اعلام شد که ۵۵ تن از آنان نجات یافته و حدود یک‌صد تن دیگر کشته و یا ناپدید شده‌اند.

تلویزیون الجزیره، به دنبال آخرین جستجویی مقامات اندونزی برای نجات پناهجویان اعلام کرد که، در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه به وقت محلی، شش نفر توسط یک کشتی باری و ۴٩ تن توسط خدمه یک کشتی نیروی دریایی استرالیا که به محل حادثه اعزام شده بود، از آب گرفته شدند.

قایق غرق ‌شده حامل بیش از ١۵٠ نفر پناه‌جو، عمدتن از کشورهای ایران، افغانستان و سری‌لانکا بود که با ظرفیتی بیش از حد مجاز، یکی از بنادر اندونزی را به مقصد جزایر کریسمس در استرالیا ترک گفته بود. قایق متلاشی شده ‌شب چهارشنبه، زمانی که در ١۵ کیلومتری سواحل «جاوه» قرار داشت، پیام کمک اضطراری فرستاده بود ولی گفته می شود پنج  ‌ساعت بعد، در ٧۵ کیلومتری جنوب‌غربی سواحل «جاوه» دچار حادثه می شود.

بر پایه این گزارش، عملیات جستجو و نجات توسط تیم استرالیایی کماکان ادامه خواهد داشت، با این حال مقامات ایمنی دریایی این کشور (ASMA) اعلام کردند که به دلیل محدودیت دید در شب، تا صبح جمعه توانایی چندانی برای اجرای موفق عملیات ندارند.

خاک جزایر کریسمس واقع در شمال غربی استرالیا، مقصد بسیاری از پناه‌جویانی است که توسط قایق ‌ با ضریب ایمنی بسیار پایین و حمل تعداد مسافرانی بیش از حد مجاز، بنادر اندونزی را به صورت غیرقانونی ترک می‌کنند و این عمل در بسیاری از موارد، باعث رخ ‌دادن حوادث ناگوار می‌شود. این دومین حادثه غرق‌ شدن قایق حامل پناه‌جویان در هفته اخیر بوده است. طی ماه جاری، حدود هفتاد تن دیگر نیز در سواحل استرالیا کشته یا ناپدید شدند. متاسفانه در یک سال گذشته حوادث دریایی مسیر اندونزی به استرالیا به حدود سیصد تن رسید.

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از همه متقاضیان پناهندگی می خواهد که از رفتن به استرالیا از طریق قایق های چوبی و از راههای قاچاق خودداری کنید. تاریخا ثابت شده است که باندهای قاچاق برای انتقال پناهجویان از اندونزی به طرف جزایر کریسمس از قایق های استفاده می کنند که دارای کمترین ضریب امنیتی و با دو برابر ظرفیت به طرف جزایر کریسمس به حرکت درمیایند. 

متقاضیان پناهندگی نباید بی گدار خود را به آب بزنند قایق های چوبی  که تابحال  ثابت شده است دارای کمترین ضریب امنیتی هستند و قاچاقچیان سودجو این قایق ها را با دو برابر ظرفیت در آبهای اندونزی به طرف جزیره کریسمس و بدون کوچکترین امکانات ایمنی به حرکت در میاورند. این همه تراژدی انسانی یکی پس از دیگری در آبهای استرالیا، برای بازماندگان و بستگان آنها به عنوان یک خاطره و یک تجربه تلخ و جان گداز بماند.

بالاخره آنهای که غرق می شوند دنیای زنگیشان تمام می شود و برای همیشه چشم از دنیای هستی خواهند بست، ولی تاثیرات مرگ جان گداز آنها برای سال های سال بر روح و روان بستگان و بازماندگان این فاجعه باقی خواهد ماند.درست است که دولت های به اصطلاح پناهنده پذیر برای ورود پناهجویان به  این کشورها محدودیت های بسیار غیر انسانی ایجاد کرده اند ولی با این حال نه تنها متاقاضیان پناهندگی نباید زندگی را به جان بخرند،بلکه باید سعی کنند خود و کودکانشان را در نهایت سلامتی  به مقصد برسانند.متاسفانه بسیاری از سرنشینان آخرین قایق غرق شده و قایق های قبلی در آبهای اندونزی کودکان بوده اند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی درگذشت آنها را به بستگان و بازماندگان این واقعه تلخ را به آنها تسلیت می گوید و خود را در غم و اندوه آنها شریک می داند.

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۳۱ اوت ۲۰۱۲

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ