تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: عبدالله اسدی:پاسخ به دو سئوال پناهندگی چهارشنبه, ۱ام شهریور, ۱۳۹۱

abe-asadi

همبستگی: همیشه متقاضیان جدید پناهندگی با این نگرانی پا به  این عرصه می گذارند که هنگام درخواست پناهندگی با چه سئوالاتی مواجه می شوند و چگونه باید پاسخ بدهند، به دنبال کسانی می گردند که آنها را با اصل مطلب آشنا کنند. متاسفانه بسیاری از متقاضیان پناهندگی از همان ابتدای درخواست پناهندگی بناچار با اطلاعاتی عموما ناکافی و بعضا غیر واقعی و دست چندم وارد این پروسه می شوند. به همین دلیل این دسته از پناهجویان از همان روز اول بدلیل عدم اطلاعات کافی و دانش پناهندگی در طی مدت کوتاهی دلایل پناهندگیشان رد می شود و سالها سرگردان و بدون اقامت در بدترین شرایط زندگی قرار می گیرند. از نظرشما هم به عنوان دبیر فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی و هم به عنوان شخصیتی مطلع و شناخته شده در این عرصه، اولین سئوالی که در مقابل متقاضی پناهندگی قرار میگیرد در چه رابطه ای خواهد بود توضیحات شما در این مورد چیست؟

عبدالله اسدی: ممکن است بپرسند چرا کشور خود را ترک کرده اید؟ بهتر است گفته شود من از سوی دستگاههای قضائی و امنیتی ایران تحت پیگرد قانونی بوده ام. پرسش بعدی ممکن است این باشد که چرا تحت پیگرد قانونی بوده اید؟ برای پاسخ هرچه روشنتر به این سئوال لازم است به چند نکته از شاخصهای پذیرش پناهندگان اشاره کنم. برای مثال بجرم فعالیت سیاسی و عضویت در یک تشکل سیاسی، یا گرایشات مختلف جنسی برای مثال همجنسگرایی، بجرم تعلق به اقلیتهای ملی و قومی و همینطور اقلیت های مذهبی. منظور من این نیست که هرکس می تواند همه این شاخصها را به عنوان دلایل پناهندگی خود به مقامات امور پناهندگی معرفی نماید؟ اینهایی که اشاره کردم رئوس معیارهای پذیرش پناهندگان است.

 اما متقاضیان پناهندگی از ایران  باید به این نکته توجه داشته باشند که به ایرانیان به دلایل قومی و ملی اقامت نمی دهند. هرکدام از این مشخصات براساس سند کنوانسیون ژنو مصوب ۱۹۵۱ و تهیه و تنظیم پرتکل ۱۹۶۷ شاخصهای اصلی پذیرش پناهندگان محسوب می شوند و شما بعنوان متقاضی پناهندگی باید دارای یکی از این مشخصات باشید تا بعنوان پناهنده پذیرفته شوید. ولی درایران قانونا برای آنهایی که دین اسلام را ترک می کنند و برای مصرف کنندگان مشروبات الکلی ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق و مشخصا برای افرادی که بجرم سه فقره مصرف مشروبات الکلی دستگیر می شوند  حکم اعدام صادر می کنند، توهین به مقامات حکومتی و مقدصات قانونا حکم ارتداد دارد. زنان بجرم زنای محصنه قانونا با مجازات مرگ مواجه می شوند. ولی بهرحال زنانی که مورد ظلم قرار می گیرند چنانچه بتوانند موقعیت غیر قابل تحمل خود را در مصاحبه با کارمندان و وکلای امور پناهندگی اثبات کنند می توانند از کسب حق پناهندگی برخوردار شوند. سعی من این است نکاتم را حول و حوش همین دو سئوال متمرکز کنم دربخشهای بعدی در جزئیات بیشتری به جنبه ها و سئوالات مهمتری هم اگر فرصت کنم  می پردازم.

همبستگی: می پرسند چگونه به این کشور رسیدید، از چه راهى؟ در این مورد چه توضیحاتی برای متقاضان پناهندگی دارید؟

عبدالله اسدی: تجربه کار در فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی نشان می دهد که بسیاری از متقاضیان پناهندگی این موضوع را بی جهت برای خود بزرگ و پیچیده می کنند و یا تصورشان این است که اگر بتوانند مسیر رسیدنشان را به کشور مورد نظر درست توضیح بدهند حل بقیه مسایل راحتتر می شود؛ درصورتی که این طور نیست. اگر پرسیده شد از چه طریقی  مثلا به هلند وارد شده اید؟ پاسخ متقاضی باید کوتاه و جامع به این شکل باشد: هوایی از طریق استانبول. لازم نیست شخص متقاضی پناهندگی در پاسخ به چنین سئوالی یک تنه کوه به کوه و شهر به شهر را توضیح دهد؛ مگر اینکه مصاحبه کننده همه چیز را وجب به وجب بپرسد و شما هم مجبور شوید به همه آنها پاسخ بدهید. هدف کارمندان دولت برای  طرح سئوال در مورد مسیر این است که بدانند مسیری که شخص متقاضی پناهندگی از آن آمده است اساسا درست است و اصلا در این وقت و ساعتی که شخص متقاضی پناهندگی به آن اشاره دارد، برای مثال پرواز مثلا ترکیش ایر از این مسیرصورت گرفته است و یا اساسا صورت می گیرد یا نه و یا ببیند این متقاضی پناهندگی اساسا در مورد مسیری که از آن آمده است اندک اطلاعاتی دارد یا نه؟

کسانی که با ویزا سفر می کنند و با ویزا خود را معرفی می کنند مشکل توضیح در مورد مسیر را ندارند. مسیر زمینی هم به همین صورت است اصلا لازم نیست متقاضیان پناهندگی با جزئیات همه چیز را در مورد مسیر سفر خود توضیح بدهند. اما توجه داشته باشید در مورد دلایل پناهندگی و اینکه چه ترسی و چه فشارهایی باعث خروج شخص متقاضی پناهندگی از کشور شده و چه ماجراهایی در زندگی وی اتفاق افتاده است لازم است با جزئیات بیشتری آنها را برای مقامات امور پناهندگی توضیح دهد. تاکید می کنم منظور من هر ماجرا و داستانی نیست؛ منظور من ماجراهایی است که در آن جان و زندگی شخص متقاضی مورد تهدید قرار گرفته باشد و با هم ربط داشته باشند.

*********

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ