تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: نامه عبدالله اسدی به اداره مهاجرت سوئد پنجشنبه, ۱۱ام خرداد, ۱۳۹۱

abe-asadi

موضوع ایرج حیدری و بفرین محمد حجتی

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی روزانه نامه های بسیاری در مورد پناهجویان در سراسر دنیا به ادارات پناهندگی مینویسد و با آوردن فاکت و دلائل مستدل از پرونده و حق پناهندگی پناهجویان دفاع میکند. در اینجا نامه ای از عبدالله اسدی را در مورد پرونده دو پناهجو به چاپ رساندیم تا خوانندگان نشریه را هر چه بیشتر با نوع کار این سازمان آشنا نمائیم

 

این دو نفر در ایران فعالیت هنری داشته اند ایرج صدابردار موسیقی بوده  و همسرش  بفرین هم به عنوان کارگردان و بازیگر زن فیلم و تئاتربه زبان کردی فعالیت هنری داشته است. هر دوی آنها قبلا در تلویزیون دولتی  ایران کار می کردند.

بفرین و ایرج چندین بار به عنوان بهترین صدابردار و بهترین بازیگر کشور در چند فستیوال نیز انتخاب شده بودند اما به دلیل عدم همکاری  با حکومت در رابطه با بسیاری از مسائل از جمله امتناع از  پر کردن فرم بسیج از تلویزیون اخراج  می شوند. اما آنها به دلیل علاقه ای که به کار هنری داشته اند به فعالیت هنری در خارج از تلویزیون حکومت ادامه می دهند. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی نسبت به مسائل هنر و ادبیات کردی و آزادیهای فردی و اجتماعی حساسیت بیشتری در کردستان نشان می دهد، تمام فعالیتهای بعدی بفرین و ایرج بصورت مخفیانه و غیر قانونی صورت گرفته است و هم اکنون آثار هنری بفرین و ایرج به اشکال گونا گون علنی و از شبکه های مختلف ماهواره ای پخش شده است.

 

برای مثال نکته بسیار مهم  این است که یکی از برنامه های هنری بنام “شرطهای ازدواج” که بفرین درآن بازی کرده بود از کانال ماهواره ای ( تیشک تی وی ) متعلق به حزب دمکرات کردستان ایران پخش می شود. چند روز بعد از پخش این برنامه، پلیس امنیتی جمهوری اسلامی بفرین را بازداشت  کرده  و او را مورد اذیت و آزار قرار داده و سپس تا زمان صدور حکم دادگاه اورا به طور موقت آزاد کرده اند. پس از این ماجرا بوده که مجبور به ترک ایران می شوند. حساسیت جمهوری اسلامی نسبت به پخش این فیلم از آن جهت بوده که تلویزیون تیشک تی وی مربوط است به حزب دمکرات کردستان ایران. حزب دمکرات یک حزب مخالف جمهوری اسلامی است که پس از انقلاب ۷۹ در ایران علیه جمهوری اسلامی دست به مبارزه مسلحانه زد و به همین دلیل فعالیت این حزب در ایران از سوی جمهوری اسلامی غیر قانونی اعلام شد.از این جهت مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی می توانند خیلی ساده آنها را متهم به همکاری با حزب دمکرات کنند و مورد مجازات سخت قرار گیرند.

 

از سوی دیگر رئیس  پلیس  ایران سال گذشته همکاری بازیگران با کانالهای ماهواره ای را ممنوع اعلام کرد  و ابراز داشت که متخلفین در دستگاههای قضائی مورد مجازات قرار می گیرند. برای مثال بعد از فرار بفرین و ایرج  از ایران، سایت بی بی سی فارسی این خبر را از قول فرمانده پلیس ایران منتشر نمود. در ضمن هنگام بازداشت بفرین و بازرسی منزل آنها، وسایل  استودیوی موسیقی ایرج و بفرین را توقیف کرده و به دلیل غیرمجاز بودن استودیوی موسیقی کردی، ایرج نیز تحت تعقیب دستگاه قضائی جمهوری  قرار می  گیرد و مجبور به فرار از ایران می  شود.

 

بفرین و ایرج بدلیل سابقه کار هنری در کردستان ایران بسیار شناخته شده هستند. برای مثال مدتی پیش کانال ماهواره ای (نوروز تی وی )که مرکز آن در شهر استکهلم است با بفرین و ایرج به مدت ۷۵ دقیقه در برنامه زنده با آنها  مصاحبه کرد.( نوروز تی وی ) یک کانال کردی مخالف جمهوری اسلامی است که همه روزه برنامه پخش می کند و در داخل و خارج از ایران دیده می شود. دراین مصاحبه مجری برنامه با جزئیات از بفرین و ایرج در مورد محدودیتهای هنری و اختناق و سرکوب سیاسی در ایران  سئوال می کند و آنها نیز به سئوالات پاسخ می دهند.

از نظر فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی همین موضوع کافی است تا در صورت بازگرداندن آنها به ایران مورد شدیدترین مجازاتها قرار بگیرند. چرا که  در این برنامه تلویزیونی چند قطعه از آثار هنری  بفرین و ایرج را پخش کردند  و درباره مشکلاتی که حکومت ایران برای فعالیتهای هنری، مخصوصا برای بفرین و ایرج ایجاد کرده و همچنین انتخابات نمایشی مجلس ایران و نبود آزادی بیان و مطبوعات و ممنوعیت آزادی  فعالیت سیاسی و دلیل پناهندگی با آنها گفتگو کردند. برای مثال در جایی  از این گفتگو ایرج میگوید که در کشور ما حکومت مخالف موسیقی کردی است و کردستان به طور کلی از  موسیقی و هنر بی نصیب است و هر نوع برنامه ای باید از فیلتر وزارت ارشاد و ارگانهای سرکوب بگذرد تا مورد تائید قرار گیرد. در همین برنامه بفرین میگوید در ایران فعالیت  هنری برای زنان بسیارمشکل و دست نیافتنی شده است به طوری که در شهر ما فقط ۲ زن بودیم که در فیلم و تئاتر فعالیت می کردیم. مشکل این است که  اجازه نمی دهند به زبان مادری یعنی کردی چیزی بنویسیم یا اثر هنری منتشر کنیم. بفرین در همین بخش از صحبتهای خود میگوید که ما تدارک اجرای  یک تئاتر برای کودکان معلول ذهنی اماده کرده بودیم که موضوعش طنز بود اما وقتی خواستیم آنرا برای  کودکان اجرا کنیم؛ سر صحنه جلوی اجرای آن را گرفتند و گفتند که اجازه ندارید به زبان کردی این تئاتر را اجرا کنید. در واقع بفرین و ایرج نکات بسیار زیادی را در این برنامه تلویزیونی مطرح کرده بطوری که هر کدام به تنهایی کافی است تا در صورت بازگشت به ایران مورد سنگین ترین مجازات قرار بگیرند.

 

در جای دیگری از این گفتگوی تلویزیونی، مجری برنامه از ایرج میپرسد که در کشور ایران همه چیز باید از طرف حکومت تایید شود و نیاز به مجوز داشته باشد شما چگونه فعالیت میکردید مثلا درباره موضوعات یک شعر عاشقانه دچار مشکل نمی شدید؟ ایرج میگوید تمام کارهایی که ما ضبط کرده ایم همه به صورت غیر قانونی و مخفیانه بوده چون حکومت در منطقه ما به این نوع کارها مجوز نمیدهد مگر اینکه موضوع  شعر جنبه عشق الهی داشته باشد درغیر این صورت اجازه نمی دهند این نوع برنامه ها به اجرا گذاشته شود.

با توجه به توضیح نکات فوق حتی اگر اداره مهاجرت سوئد کلیه گفته های قبلی بفرین و ایرج را نادیده بگیرد که گرفته است در صورت بازگشت آنها به ایران دستگاههای قضائی و امنیتی ایران می توانند بر مبنای همین مصاحبه تلویزیونی برای آنها احکام مجازات سنگین صادر کنند. بر همین اساس از اداره مهاجرت می خواهم که بر همین مبنا پرونده بفرین و ایرج را مورد بررسی قرار بدهد و تصمیم عادلانه تری در مورد سرنوشت آنها بگیرد.من فکر می کنم باید بر اساس شرایط  Sur placeهردوی  آنها  تحت حمایت بین المللی قرار بگیرند و به آنها اجازه دهند در سوئد بمانند.

 

عبدالله اسدی

دبیر همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۲۴ -۰۴ – ۲۰۱۲

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ