تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: نامه سرگشاده به اداره مهاجرت سوئد موضوع: بازداشت سه پناهجوی مقیم سوئد در دانمارک جمعه, ۲۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۱

لازم به یادآوری است که از روز سه شنبه ۲۷ مارس ۲۰۱۲ سه متقاضی پناهندگی  ایرانی مقیم سوئد به نامهای اکبر پوراحمدی، امین پور احمدی و رضا حاجی شیخی تا زمان صدور این نامه در بازداشت پلیس دانمارک بسر می برند.از آنجایی که بعد از گذشت ۵۰ روز از بازداشت آنها، اداره مهاجرت و پلیس سوئد کوچکترین اقدامی برای آزادی این پناهجویان به عمل نیاورده اند، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در سوئد بشدت نگران سرنوشت این پناجویان میباشد.

 

جرم این سه متقاضی پناهندگی این بوده که در تاریخ ۲۷ مارس در مقابل  سفارت جمهوری اسلامی در کپنهاک در دفاع از زندانیان سیاسی دست به اعتراض زده و با در دست گرفتن باندرول و پلاکارد و سردادن شعار خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده بودند، که پلیس دانمارک آنها را بازداشت می کند. خبر حرکت این سه  پناهجو در یوتوب و بسیاری از سایتهای مختلف اینترنتی ایرانی به طور گسترده ای منعکس شد. آمار نشان می دهد که فقط در سایت پناهجو دریوتوب بیش ۱۵ هزار نفر از این ویدئو کلیپ دیدن کرده اند.

 

برطبق گزارش رسیده به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی این سه پناهجو درتاریخ  ۹ ماه مه در کپنهاک دادگاهی شده و به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده اند. وکیل این پناهجویان در سوئد گفته است این احتمال وجود دارد که پلیس دانمارک و سوئد در همکاری با هم آنها را به ایران دیپورت کنند. این پناهجویان مجرم نیستند تا به محاکمه کشیده شوند؛ به دانمارک رفته بودند تا علیه جنایتکاران و قاتلین زندانیان سیاسی در ایران شعار بدهند و خواهان آزادی زندانیان سیاسی و متوقف کردن مجازات مرگ در آن کشور شوند. تاکنون پلیس و دستگاه قضائی دانمارک مانع دسترسی پناهجویان بازداشتی به رسانه های عمومی شده اند. از این بابت فدراسیون نگران این است که مبادا پلیس سوئد و دانمارک پناهجویان بازداشتی را به ایران دیپورت کنند.

برطبق مفاد کنوانسیون ژنو مصوب۱۹۵۱ نه تنها نباید خطر دیپورت به ایران این پناهجویان را تهدید نماید بلکه باید مورد حمایت بین المللی قرار گیرند و به عنوان پناهنده در سوئد پذیرفته شوند.این دیپلوماتهای ایرانی در سفارت سوئد و دانمارک و سران جمهوری اسلامی است که باید به جرم جنایت علیه مردم ایران به محکاکمه کشانده شوند نه پناهجویان ایرانی. هیچ دلیل قانونی برای ادامه بازداشت این پناهجویان وجود ندارد و قانونا اداره مهاجرت و پلیس سوئد باید این پناهجویان را به سوئد بازگرداند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از همه سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق پناهندگی می خواهد به ادامه بازداشت این پناهجویان اعتراض کنند تا آنها از خطر دیپورت به ایران نجات یابند.

 

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۱۶ ماه مه ۲۰۱۲

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ