تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: خوب است که همه از چگونگی دیپورت هوشمند به ایران مطلع شوند! پنجشنبه, ۱۰ام فروردین, ۱۳۹۱

hooshmand

علیرغم تلاش زیاد فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی و صلیب سرخ سوئد و سازمان سراسری پناهندگان ایرانی – بیمرز و خانواده و دوستانش، متاسفانه هوشمند به ایران دیپورت شد. پلیس سوئد به او گفته بود روز جمعه ساعت ۱۲ آماده باشد تا به فرودگاه انتقال یابد. از آنجائیکه ما با تاکتیک پلیس آشنا بودیم و میدانستیم که ممکن است زودتر از وقتی که به وی اعلام کرده اند او را به فرودگاه انتقال دهند؛ برای همان روز ساعت ۹ صبح یعنی ۳ ساعت قبل از ساعتی که پلیس اعلام کرده بود اعلام تظاهرات کردیم.

بازداشتگاهی که هوشمند در آن بازداشت بود خارج از شهر گوتنبرگ قرار دارد. همه کسانی که برای ممانعت از دیپورت وی میامدند در راه بودند؛ هوشمند تماس گرفت و گفت آمده اند دنبالم و دارند من را به فرودگاه میبرند. ساعت ۸ صبح او را از بازداشتگاه خارج کردند. همه به طرف فرودگاه حرکت کردیم. ساعت ۹ در فرودگاه در طبقه بالا مقابل در پاس کنترول، باندرولها و عکسهای هوشمند را در دست گرفتیم و دست به اعتراض زدیم.

مدام با دادگاه مهاجرت در ارتباط بودیم و از آنها میخواستیم حکم اخراج وی را متوقف کنند. لحن دادگاه مثبت به نظر میرسید حتی مسئول پرونده هوشمند گفت که تا لحظاتی دیگر حکم اخراج وی را متوقف میکنیم. هر کاری که به عقلمان میرسید انجام میدادیم و هر تجربه ای داشتیم به کار میگرفتیم. دادگاه به ما اعلام کرد که پرواز هوشمند ساعت ۲:۳۰ دقیقه صورت میگیرد. تنها پروازی که در این ساعت صورت میگرفت ترکیش ایر بود چرا که پلیس مسیر و ساعت حرکت هوشمند را اعلام نکرده بود و هیچ وقت هم حاضر شد اعلام کند. با اینکه صد درصد هم مطمئن نبودیم در پرواز ترکیش ایر باشد تمرکز کار خود را روی همین پرواز متمرکز کردیم، با بسیاری از مسافرین این هواپیما صحبت کردیم. تعدادی از آنها آشنا بودند، به آنها گفتیم که اگر هوشمند در این هواپیما بود اعتراض کنید و اجازه ندهید وی را به ایران  ببرند. با بسیاری از آنها هماهنگی لازم را ایجاد کردیم.

 

دو نفر از معترضین هم بلیط گرفتند و وارد هواپیما شدند. به نظر میرسید پلیس نیز از طرح ما  برای داخل هواپیما مطلع شده باشد. چون جلو چشم آنها با مسافرین حرف میزدیم و آنها را به همکاری دعوت میکردیم بدون اینکه پلیس عکس العملی از خود نشان دهد. اینکار بسیار گسترده تر از اینکه ما فکر میکردیم پیش رفت. به همین خاطر به نظر میرسید پلیس مسیر او را تغییر داده و میخواهد او را از طریق دیگری دیپورت کند. درست زمانی که هر دو درب هواپیما بسته شد معترضینی که در داخل هواپیما بودند از جای خود برخاستند و شروع به اعتراض کردند و هواپیما را متوقف نمودند. پلیس ۱۰ نفر از مسافرین را از هواپیما خارج کرد. هواپیمایی که ساعت ۱۴:۳۰ پرواز داشت ساعت ۱۶ حرکت کرد. چون مجبور شدند بار دیگر کلیه مسافرین را از هواپیما خارج کنند و یکی یکی آنها را بازدید نمایند. همزمان با متوقف کردن هواپیما، تعدادی از معترضین به قصد رساندن خود به داخل هواپیما وارد درب پاس کنترل شدند و با مقاومت پلیس مواجه گردیدند و یکی از نرده های پاس کنترل در درگیری میان پلیس و معترضین کنده شد. روزنامه یتوبوری پستن لحظه به لحظه گزارش تهیه میکرد. رادیو پژواک و رادیوهای محلی نیز در حال تهیه گزارش بودند. اعتراض چنان محکم و بود که فضای داخل فرودگاه را تحت تاثیر قرار داده بود. برطبق اطلاعاتی که بعدا در اختیار ما قرار گرفت، پلیس در طول ساعت ۸ تا ۱۳ از ترس معترضین، هوشمند را به مقر پلیس مرزی در گوتنبرگ برده بود و تلفن هوشمند را گرفته بودند. نکته دیگر این بود که پلیس مجبور شده بود همان ساعت هوشمند را با یک هواپیما خصوصی به آمستردام انتقال دهد. در این اعتراض علاوه برفعالین و اعضای فدراسیون و خانواده هوشمند، سازمان بیمرز و شماری نیزاز طرف تشکیلات کومله و کانون پناهجویان در گوتنبرگ نیز شرکت داشتند. در هفته های قبل نیزعلاوه  بر سازمانهای که در بالا به آنها اشاره شد تعداد زیادی از دوستان قدیمی هوشمند و مدافعین حقوق پناهندگی در ظرفیت شخصی به اداره مهاجرت نامه نوشته بودند و به حکم اخراج هوشمند اعتراض کردند.

 

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی – سوئد

۲۶ مارس ۲۰۱۲

 hooshmand2
hooshmand3
hooshmand4
hooshmannd1

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ