تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: نامه سرگشاده به اداره مهاجرت سوئد،خطر تحویل هوشمند روشن به قاتلین زندانیان سیاسی در ایران چهارشنبه, ۲ام فروردین, ۱۳۹۱

نامه ای سرگشاده به اداره مهاجرت سوئد

 

Hooshmand Roshantodeh

Ärende Nr:3-541513

   

خطر تحویل هوشمند روشن توده به قاتلین زندانیان سیاسی در ایران

 

روز پنجشنبه پنجم مارس اداره مهاجرت سوئد در شهر گوتنبرگ هوشمند روشن توده را در دفتر خود به پلیس گزارش کرد و او را به قصد دیپورت به ایران بازداشت نمود. پلیس گفته است روز جمعه هوشمند را به ایران دیپورت می کند. خبر حکم اخراج هوشمند به ایران به نگرانی زیادی در میان آنهایی که او را می شناسند دامن زده است و دررابطه با این  موضوع به طور مرتب با دفتر فدراسیون تماس می گیرند.

بازداشت هوشمند روشن توده  تا این لحظه با اعتراض بسیاری از سازمانها و نهادهای مدافع حقوق بشر مواجه شده است. برای مثال صلیب سرخ جهانی در نامه ای به اداره مهاجرت سوئد ضمن توضیح وضعیت هوشمند و خطراتی که در صورت بازگرداندن وی به ایران متوجه او خواهد بود از اداره مهاجرت خواسته است حکم دیپورت هوشمند به ایران را متوقف کند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی و سازمان سراسری پناهندگان (بیمرز) نیز هرکدام طی نامه هایی به اداره مهاجرت سوئد به سابقه فعالیت سیاسی هوشمند در گذشته و در پنج سال اخیر در سوئد علیه جمهوری اسلامی اشاره کرده و خواستار متوقف کردن فوری حکم دیپورت وی به ایران شده اند. سازمان کردستان حزب کمونیست ایران کومله، نیز درنامه ای جداگانه به اداره مهاجرت به حکم اخراج وی بشدت اعتراض کرده است.  سامی روشن توده برادر هوشمند هم قبلا طی نامه ای به اداره مهاجرت سوئد یادآور شده که هوشمند پیشمرگ کومله بوده و به همین دلیل در صورت بازگشت به ایران از سوی دستگاههای قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی  با خطر مجازات سنگین مواجه خواهد بود. بسیاری از افراد به صورت شخصی به حکم اخراج هوشمند بشدت اعتراض کرده اند و به اداره مهاجرت نامه نوشته اند. متاسفانه اداره مهاجرت تا این لحظه واکنشی به این اعتراضات نشان نداده است.

 

 بسیاری از مردم کردستان چه در داخل و چه خارج از ایران، با سابقه مبارزاتی هوشمند و خانواده وی علیه جمهوری اسلامی آشنا هستند. هوشمند از فعالین قدیمی در کردستان ایران است که سالها علیه جمهوری اسلامی فعالیت سیاسی داشته و مدتها  پیشمرگ کومله در کردستان ایران بوده است. هوشمند روشن توده بدلیل دارا بودن عقاید سیاسی، هم در رژیم سابق و هم در جمهوری اسلامی سالها در زندان بوده و مورد شکنجه قرار گرفته است. عوارض سالها دربدری و زندان و شکنجه و تحمل سختترین شرایط زندگی و بسیاری مسایل دیگر، بر روح و روان هوشمند تاثیرات بسیار غیرانسانی گذاشته و در اثر آن دچار مشکلات جدی روحی شده است. با این وجود اداره مهاجرت سوئد تصمیم دارد او را به جمهوری آدمکش اسلامی تحویل دهد تا باقی عمرش را در زندان و زیر شکنجه بگذراند.

 

نکته مهمتر این است که درتمام طول مدت بازداشت هوشمند، هم پلیس و هم اداره مهاجرت به وی اجازه انتخاب وکیل به میل خود نداده اند. وکیلی که پلیس به هوشمند معرفی کرده بود در اصل  کاری برای وی انجام نداد و اداره مهاجرت و پلیس حاضر نشدند با وکیل انتخابی هوشمند تماس بگیرند. در حالی که هر پناهجو قانونا اجازه دارد وکیل خود را انتخاب نماید.

 

هوشمند روشن توده در پنج سال گذشته در سوئد نیز در حال فعالیت سیاسی علیه نقض حقوق بشر در ایران بوده و در بسیاری از اعتراضات ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در سوئد شرکت داشته و در این مورد نیز مدارک زیادی را ضمیمه پرونده خود کرده است. در میان مدارک موجود در پرونده هوشمند دو قطعه فیلم وجود دارد که یکی از آنها مصاحبه ای است با تلویزیون کومله. هرکدام از این مدارک کافی است تا هوشمند بجرم آن از سوی دستگاههای  قضائی و امنیتی ایران مورد مجازات قرار گیرد.

 

فاکتورهای زیادی وجود دارد که نشان میدهد فعالیتهای سیاسی کسانی همچون هوشمند در داخل و خارج از ایران، ازسوی رژیم  ایران تحت کنترل قرار می گیرد. هوشمند روشن توده نیز بدلیل سابقه سیاسی خود و خانواده اش یکی از این گونه افراد بحساب میاید. اداره مهاجرت سوئد یا متوجه نیست در صورت بازگشت هوشمند به ایران چه خطراتی متوجه وی  خواهد بود و یا اصلا نمی خواهد مسئولیتی در قبال او داشته باشد. این عین بی توجهی اداره مهاجرت  در قبال جان و زندگی یک پناهنده سیاسی است، نقض آشکار کنوانسیون حقوق پناهندگی مصوب ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ سازمان ملل است. تلاش برای آزادی هوشمند از بازداشتگاه اداره مهاجرت و متوقف کردن حکم دیپورت وی همچنان ادامه دارد.

 

من ازجانب فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از اداره مهاجرت سوئد می خواهم با توجه به توضیحات فوق در اسرع وقت حکم اخراج هوشمند را متوقف کند و اجازه دهد بدلیل حفظ جان و زندگی اش درسوئد بماند. در غیر این صورت اداره مهاجرت باید شاهد نوع  دیگری از اعتراض سازمان یافته در گوتنبرگ و دیگر شهرهای سوئد و خارج از کشور باشد.

 

عبدالله اسدی دبیر

 همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۲۱ مارس ۲۰۱۲

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ