تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: اعتراض علیه سیاستهای غیر انسانی ادره مهاجرت سوئد بالا میگیرد وزیر مهاجرت سوئد از سِمت خود استعفا دهد چهارشنبه, ۱۱ام آبان, ۱۳۹۰

 

امروز ۳۱ اکتبر سه روز پس از مارش بزرگ پناهندگی در استکهلم، LEO PIERINI سخنگوی سیاست خارجی سازمان جوانان حزب مرکز و JONATAN MACZNIK سخنگوی سیاست خارجی سارمان جونان لیبرال با انتشار مطلب مشترکی در سایت “سونسکا داگ بلادت ” وزیر مهاجرت سوئد را زیر انتقاد گرفتند و سیاستهای اعمال شده  از سوی این وزراتخانه در زمینه سیاست پناهندگی سوئد را غیر انسانی ارزیابی کردند.

 

حزب لیبرال مردم و حزب مرکز دو حزبی هستند که در دولت ائتلافی حاکم بر سوئد شرکت دارند و طبعا انتقاد نسبتا شدید آنها از وزیر مهاجرت سوئد و سیاستهای این وزارتخانه حائز اهمیت است. بویژه آنکه سازمان جوانان سبز و لیبرال مردم اتخاذ یک سیاست پناهنده پذیری انسانی تر را یکی از ملزومات و شرایط مهم برای ادامه همکاری با حزب مدرات سوئد قلمداد کرده اند. لازم به یادآوری است که در تظاهرات روز ٢٨ اکتبر نیز نمایندگانی از احزاب پارلمانی سبز، چپ و دمکرات مسیحی سخنرانی کردند و به سیاست اداره مهاجرت سوئد انتقاد کردند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از اعلام چنین مواضعی برای تغییر سیاستهای غیر انسانی دولت سوئد در قبال پناهجویان استقبال می کند.

 

در ماههای گذشته دولت سوئد شدت عمل بیشتری علیه پناهجویان ایرانی و همچنین پناهجویان از کشورهای دیگر بخرج داد و تصمیم به دیپورت تعداد قابل توجهی از آنها گرفت. این سیاست غیر انسانی از سوی مردم و سازمانهای مدافع حقوق پناهندگی و نیروهای مترقی به چالش کشیده شد. از جمله فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی و تعداد دیگری از سازمانهای مدافح حقوق پناهندگی با سازماندهی اعتراضات مکرر، به مقابله با این سیاست برخاستند و موفق شدند ١۴ پناهجوی ایرانی را از خطر دیپورت نجات دهند و در ادامه این اعتراضات روز ٢٨ اکتبر راهپیمائی باشکوهی به ابتکار فدراسیون و همراهی تعدادی از نهادها و سازمانهای دیگر ایرانی، عراقی و افغانی و سوریه در استکهلم برگزار شد. از سوی دیگر اخراج اجباری پناهجویان با اعتراض سازمانهائی نظیر عفو بین الملل و حتی کمیسیاری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) مواجه شده است و بازتاب نتایج ناگوار سیاست اخراج پناهجویان که در مواردی مانند اخراج یک پناهجوی عراقی بنام خالد که منجر به مرگ وی شد، خشم و انزجار زیادی را به همراه آورده است. کار به جایی رسیده است که اداره مهاجرت تصمیم داشت یک زن سالخورده و بیمار ٩١ ساله را اخراج کند که با دخالت و اعتراض مردم شریف سوئد این اقدام غیر انسانی متوقف شد.

 

از نظر ما لازم است وزیر مهاجرت سوئد، توبیاس بیلستروم، بعنوان کسی که در شکل دادن به سیاست “مشت آهنین” علیه پناهندگان نقش مهمی داشته است از سمت خود استعفا دهد و قوانین پناهنده پذیری  این کشور نیز مورد تجدید نظر قرار گیرد. لازم است دولت و مجلس سوئد در شور و مشوررت با همه سازمانهای مدافع حقوق پناهندگی سنگ بنای قوانین تازه ای را بنیان نهند تا از قوانین ناظر بر سیاست پناهندگی به نحوی انسانیتر پاسداری شود. حق پناهندگی حق همه کسانی است که از خطر مرگ و نابودی گریخته اند. این حق بی برو برگرد باید برسمیت شناخته شود. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی مردم انسان دوست و شریف سوئد، اتحادیه های کارگری و همه سازمانها و مدافعین حقوق انسان را به دفاع فعال از حقوق پناهجویان و تجدید نظر در سیاست دولت سوئد علیه پناهجویان فرامیخواند.

 

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی – سوئد

٣١ اکتبر ٢٠١١

برای خواندن مطلب سازمان جوانان احزاب مرکز و لیبرال سوئد به این لینک مراجعه کنید:

http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/billstrom-for-en-ovardig-politik_6594950.svd

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ