تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: گزارش مارش باشکوه ٢٨ اکتبر در دفاع از حق پناهندگی در خیابانهای استکهلم چهارشنبه, ۱۱ام آبان, ۱۳۹۰

روز جمعه  ۲۸ اکتبر خیابانهای شهر استکهلم شاهد یک راهپیمایی بزرگ در دفاع از حق پناهندگی و علیه سیاست غیرانسانی  پناهنده پذیری  دولت سوئد بود.این راهپیمایی که از جانب بسیاری از سازمانها و نهادها و رادیوهای محلی مورد حمایت قرار گرفته بود توجه زیادی را به شرایط سخت پناهنده پذیری در سوئد جلب کرده بود. این تظاهرات که در ساعت ۵ بعدازظهربا تجمع در میدان سرگل استکهلم شروع شده بود با برافراشتن باندرولها و پلاکاردهای زیاد و با شعار حق پناهندگی حق مسلم ماست و حق پناهندگی همین امروز شروع شد. گروه موزیک پژواک که از چند نفر جوان تشکیل شده بود با شروع ترانه های شاد، شور و حال خوبی به تظاهرات داده بود.

 

 تعداد زیادی از پناهجویان تظاهرکننده از شهرهای مالمو، گوتنبرگ، ویکشو، بروس، یونشوپینگ، اولریسه هامن، لینشوپینگ،سوندسوال و یلی واری به استکهلم آمده بودند. هر لحظه تعدادی از راه می رسید و به تظاهرات می پیوستند. تظاهرکنندگان از میدان سرگل با دردست گرفتن پلاکاردهای زیاد و کوبیدن طبل و سردادن شعار بطرف پارلمان سوئد حرکت کردند.دوروبر میدان سرگل بسیار شلوغ  شده بود انگار همه به تماشای تظاهرات آمده بودند. علاوه بر  پناهجویان ایرانی پناهجویان زیادی از سوریه، لبنان، عراق، افغانستان و فلسطین نیز در این تظاهرات شرکت کرده بودند.

 

تظاهرکنندگان بعداز راهپیمائی در مقابل پارلمان سوئد تجمع و تعداد زیادی از سازمان دهندگان تظاهرات و احزاب و سازمانهایی که برای سخنرانی دعوت شده بودند صحبت کردند. آمین کاکه باوا از حزب چپ، آنیتا دوراتزیو از اسیل کمیته، هلینا الاندر از حزب محیط زیست، از سازمان سراسری پناهندگان (بیمرز) رسول بناوند، از سازمان سوسیالیست های عدالتخواه ماتیاس برنهادسون، از انجمن افغانها در سوئد نسیم سحر، از انجمن هزاره انجمن دیگر افغانها عباس حسین، از جبهه آزادیبخش مهرداد، از پناهجویان فعال عزت دولت آبادی، رضا فتحی و خانم عواطف و اندیشه علی شاهی از فعالین فدراسیون از سخنرانان دیگر این تظاهرات بودند. هر کدام از سخنرانان از سیاست سخت و غیر انسانی پناهنده پذیری دولت سوئد صحبت کردند و خواهان اتخاذ  یک سیاست پناهنده پذیری انسانی شدند. درعین حال بسیاری از سخنرانان اعلام کردند نظربه شرایطی که در کشورهای ایران، سوریه، فلسطین،عراق و افغانستان برزندگی مردم حاکم است، اخراج پناهجویان به این کشورها باید متوقف گردد.

 

بسیاری از مردم که شاهد مارش پرشور پناهجویان بودند، همبستگی و حمایت خود را از خواست پناهندگان اعلام میکردند.درضمن در همان روز برطبق برنامه از قبل تعیین شده سیامک بهاری به نمایندگی فدراسیون، مرجان واعظ از نهاد کودکان مقدمند و عباس حسین از انجمن هزاره ها با یکی از مقامات دولت سوئد خانم آنا لوپن در مورد وضعیت فلاکت بار پناهجویان در سوئد با وی ملاقات داشتند. در این ملاقات نکات بسیار مهمی مطرح شده که بزودی  در اطلاعیه دیگری به زبان فارسی و سوئدی منتشر می کنیم.

 

تظاهرات ۲۸ اکتبریک روزه صورت نگرفت نتیجه دو ماه فعالیت تبلیغی و سازماندهی بود. نتیجه دو ماه فعالیت و برقراری تماس و ارتباط با پناهجویان در کمپ ها و شهرهای مختلف سوئد بود. نتیجه حمایت بسیاری از رادیوها و انجمن های فعال در شهرهای گوتنبرگ و مالمو و استکهلم بود. هنگام برنامه ریزی این تظاهرات و صدور اولین اطلاعیه هنوز فواد ولزی، پیمان نجفی، میترا کهروم و آقای نامجو و علی منصوری در بازداشت بودند. ولی بجزء علی منصوری همگی به همت این اعتراضات آزادشدند و شرکت فعالی در این تظاهرات داشتند.

 

۷-۸ ماه گذشته برای فعالین فدراسیون و بسیاری دیگر از مدافعین حقوق پناهندگی و پناهجویان بازداشتی پر از مبارزه و جوش و خروش بود، پراز ترس و اضطراب بود. بعضی اوقات لحظه ها برای ما تعیین کننده بود. می بایست نامه ای را چند ساعته می نوشتیم  وترجمه می کردیم اگر نه کار بجای نمی رسید. بسیاری از اوقات حتی اگربا ۱۰ نفر هم بوده می بایست در مقابل اداره مهاجرت و یا در فرودگاه تجمعی را سازمان می دادیم. در این مورد اندیشه علی شاهی، سارا نخعی، عزت دولت آبادی، رحیم یزدانپرست، و ابی و سیامک بهاری در استکهلم و خانم عواطف در شهر بروس زحمات زیادی کشیدند. فدراسیون به همه این عزیزان خسته نباشید می گوید و برایشان آرزوی مفقیت می کند. دوره بسیار شورانگیزی بود هم از اخراج پناهجویان بازداشتی جلوگیری کردیم و هم تظاهرات ۲۸ اکتبر را با موفقیت برگزار کردیم. دست همه کسانی که در برگزاری این تظاهرات سهمی داشتند درد نکند. 

  

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان سوئد

۱ نوامبر ۲۰۱۱

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ