تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: این فقط گوشه ای از قدرت ماست!دیپورت علی منصوری هم متوقف شد! دوشنبه, ۷ام شهریور, ۱۳۹۰

 Ali_Mansouri1_290_x_180

علی منصوری زندانی سیاسی شناخته شده٬ در پی رد شدن تقاضای پناهندگیش٬ توسط پلیس سوئد بازداشت شد و برای دیپورت به ایران٬ به بازداشتگاه کمپ مرشتا در شمال شهر استکهلم منتقل گردید. با انتشار خبر بازداشت و خبر قریب الوقوع دیپورت او به جهنم جمهوری اسلامی٬ موج شورانگیزی از تلاش برای رهایی او آغاز شد. اداره مهاجرت با بی مبالاتی حیرت آوری بدون اعتنا به دلایل جدی پرونده٬ از پذیرش حکم پناهندگی او امتناع کرد. پلیس شهر اوپسالا برای فریب علی دست بکار شد٬ به او گفته شد برای کمک با او تماس گرفته اند و می خواهند پروسه کارش را تسریع کنند. روز جمعه ١۹ ماه اوت علی خود را به پلیس معرفی کرد و بلافاصله بازداشت شد. بلیط هواپیما برای بازگشتش تهیه شد و قرار شد که علی را تحویل دستگاه آدمکشی جمهوری اسلامی بدهند که او توانسته بود با مشقت بسیار شش سال و نیم پیش از چنگال خونینش بگریزد.

در سال ۲۰۰۵ هنگامی دولت خاتمی بر سر کار بود٬ قرار بود بخشی از اهالی مناطق عرب نشین خوزستان را به زور از مناطق‌ زیست خود کوچ بدهد. علی مانند صدها جوان معترض دیگر درمقابل این طرح ضد انسانی جمهوری اسلامی ایستاد و در تظاهرات هایی که برگزار میشد٬ نقش شجاعانه ای ایفا کرد. سرکوب خونین تظاهر کنندگان٬ با دستگیری و شکنجه فعالین توسط دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی شروع شد. علی‌ منصوری هم جزو دستگیر شدگان بود٬ از علی‌ یک کامپیوتر و برگه های  تبلیغی گرفته بودند. بیش از دو ماه و نیم  تحت شکنجه‌ های جانکاه قرار داشت. عاقبت خانواده علی توانستند با پرداخت رشوه و ضمانت٬ با وثیقه سنگین برای مدت کوتاهی وی را از زندان بیرون بیاورند. درهمین فاصله دادگاه علی را به جرم اقدام علیه امنیت کشور احضار کرد. دیگر جای تامل نبود٬ علی بامشکلات فراوان توانست از کشور فرار کند! او حدود چهارسال و نیم پیش به سوئد آمد. مدارکی را که نشان میداد دستگاه امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی چگونه قصد جان او را دارند و نیز احضاریه دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی را به مقامات اداره مهاجرات تحویل داد٬ اما به طرز حیرت آوری مورد قبول واقع نشده است. اداره مهاجرت به سادگی چشم خود را به حقایق غیرقابل انکار بست و پلیس را برای بازداشت علی درجریان گذاشت.

علی منصوری را روز جمعه ۲۶ اوت ساعت ۹:۴۰ صبح به فرودگاه آرلاندا آوردند تا از طریق پرواز استکهلم ــ آمستردام ــ تهران٬ به جمهوری اسلامی ایران اخراج کنند.

 

فعالین فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی و مدافعان حقوق پناهندگی که با اضطراب تمامی این رویداد را تحت نظر داشتند و اقدامات پلیس و اداره مهاجرت را دنبال میکردند٬ با برگزاری تظاهرات اعتراضی در مقابل اداره مهاجرت در  شهر استکهلم و محکومیت سیاستهای پناهندگی دولت سوئد٬ خود را به فرودگاه آرلاندا رساندند.

 

 برای نجات علی باید دست به اقدامات فوری میزدند نفوذ به آخرین گیت خروجی به هواپیما غیر ممکن بود. ماتیاس برناردسون یکی از فعالین دفاع از حقوق پناهندگی با خرید بلیط همان پرواز٬ خود را به گیت خروجی رساند. همزمان بیش از بیست نفر دیگر از فعالین فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی درمقابل ورودی به گیت پروازهای خارجی به همه مسافرین و خدمه های پرواز اطلاع  میدادند که اتفاق شومی درحال وقوع است. دارند یک پناهجوی سیاسی را به جهنم جمهوری اسلامی باز میگردانند. از مسافرین این پرواز می خواستند که به کابین پرسنل و کاپیتان هواپیما بروند و موضوع را به اطلاع آنان برسانند. در همین بین٬ ماتیاس برناردسون هم خود را به گیت خروجی رساند و در مقابل مسافرینی که منتظر ورود به هواپیما بودند، سخنرانی پرشوری کرد. او فریاد میزد: اداره مهاجرت سوئد تصمیم به اخراج علی منصوری که پناهنده سیاسی از ایران است گرفته است. جان یک انسان در خطر جدی است!

کمی بعد کاپیتان هواپیما با آگاهی از حضور این پناهجو در هواپیما از پرواز ممانعت کرد تا علی منصوری را از هواپیما خارج کنند.

 

سازش پشت پرده اداره مهاجرت با دولت جمهوری اسلامی به این وسیله خنثی شد. ناچارا علی را مجددا به بازداشتگاه بازگردانند.

علی منصوری  پناهجوی سیاسی است که بواسطه مقابله با سیاستهای ضد بشری حکومت اسلامی٬ از چنگال خونین این حکومت گریخته است٬ اما دولت سوئد بدون در نظر گرفتن خطرات جدی که جان این فعال سیاسی را به مخاطره می اندازد او را دست بسته راهی قتلگاه می کند.

 بازگرداندن علی منصوری از درون هواپیما بیشک یک پیروزی بزرگ برای همه انسانهای مبارزری است که دیپورت علی را متوقف کردند. اخبار این پیروزی بسرعت از طریق رسانه های مختلفی منتشر گردید. روزنامه آفتون بلادت٬ از روزنامه های معتبر وکثیر الانتشار سوئد٬ است که به درج عکس و انتشار این خبر مهم پرداخت. رادیو سراسری پژواک نیز این خبر را منتشر کرد.

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی ضمن قدردانی عمیق از همه انسانهای مبارزی که با رزمندگی و ابتکار شجاعانه خود این طرح غیر انسانی را خنثی و این پیروزی را ممکن کردند درود میفرستد و دست همگی آنان را به گرمی میفشارد.

علی منصوری یازدهمین نفری است که طی مدت کوتاه از دیپورت قطعی نجات داده شده است.

وضعیت پرونده علی منصوری هنوز نامشخص است٬ او کماکان در بازداشتگاه است٬ خطر برطرف نشده است و او همچنان در وضعیت اضطراری است.

ما یک بار دیگر از همه انسانهای مبارز و شرافتمند می خواهیم که با اقدامات اعتراضی خود مانع اجرای تصمیمات غیر انسانی اداره مهاجرت گردند.

 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی ــ سوئد

۲۸ آگوست ۲۰١١

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ