تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: تحصن پناهجویان در سوئد پایان یافت چگونه ادامه دهیم؟ پنجشنبه, ۱۹ام خرداد, ۱۳۹۰

پایان گرفتن تحصن پناهجویان ایرانی در استکهلم و گوتنبرگ این سئوال برای بسیاری از شما مطرح است که اعتراض و مبارزه برای احقاق حقوق انسانی خود را چگونه ادامه دهیم که به نتیجه قطعی و مطلوب برسیم؟ پایداری و استقامت شما علیرغم همه رنج و دردی که متحمل شدید تا همینجا نتایج مثبتی بهمراه داشته است. مبارزه شما بویژه در گوتنبرگ توجه رسانه های جمعی زیادی را به خود جلب کرد و از روزنامه ولی فقیه در تهران تا اداره مهاجرت در سوئد ناچار به واکنش در قبال آن شدند. مقامات اداره مهاجرت سوئد نهایتا پذیرفتند که پرونده هایی را مورد بازبینی قرار دهند. این البته یک موفقیت است و باید قدر آن را دانست ولی بهیچوجه جوابگوی تمام خواست ما پناهجویان نیست. ما که از جهنم جمهوری اسلامی و از اذیت و آزار پلیسی یکی از هارترین حکومت های جهان گریخته ایم حق خود می دانیم که مطابق تمام تعهدات بین المللی بعنوان پناهنده سیاسی در یک کشور دیگر پذیرفته شویم و این حق انسانی ما مورد احترام قرار گیرد. حق پناهندگی ما در سوئد باید برسمیت شناخته شود. این خواست محوری ماست.  

 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در سوئد برای پیگیری این خواست قبل از هر چیز بر اتحاد و همبستگی همه پناهجویان و بسیج وسیع ترین نیروهای اجتماعی در سوئد بمنظور حمایت از پناهجویان تاکید دارد. تجربه نشان داده است که قدرت اتحاد و یگانگی ما و دامن زدن به اعتراضاتی که انسانهای زیادی را با ما همراه کند٬ رمز موفقیت ماست. فدراسیون دخالت فعالانه دهها و صدها پناهجو در سرنوشت خود و برای رسیدن به خواست انسانی  حق پناهندگی را یک امر بسیار مهم و حیاتی می داند. ما برای دستیابی به پیروزی لازم است که در چند عرصه مشخصا دوشادوش هم کار کنیم. اینجا به محورهایی که از نظر فدراسیون مهم هستند اشاره می کنیم:

 

۱- اگر سال ۲۰۰۵ جبهه انسانیت در سوئد موفق شد اقامت دسته جمعی گروه نسبتا وسیعی از پناهجویان را بگیرد ٬ این ثمره جنبش وسیعی بود که در این کشور پاگرفت و همه گیر شد. سازمانهای مدافع حقوق پناهندگان٬ نهاد های مختلف دیگر و بسیاری از انسانهای شریف در یک شبکه اجتماعی برای دفاع از حقوق پناهندگان گرد هم جمع شدند. در چند نوبت متفاوت در شهرهای مختلف سوئد٬ تا  ۲۰ شهر٬ تظاهرات برپا شد. این اعتراضات٬ قانونگذاران سوئد را واداشت تا در این زمینه قانون ویژه ایی تصویب کنند و نهایتا حدود ۱۷ هزار پناهجو اقامت دسته جمعی گرفتند. اگر چه شرایط و بستر عروج این جنبش در سال ۲۰۰۵ با شرایط امروز متفاوت است ولی اتحاد و یک پارچگی ما بازهم می تواند جنبش تازه  ای را برای دفاع از حق پناهندگی در سوئد براه انداخت. زمینه های نسبتا مساعدی برای این امر وجود دارد.  بخاطر داشته باشید که راه پیدا کردن یک حزب راسیستی و خارجی ستیز در پارلمان سوئد چگونه در سال گذشته موجب اعتراضات وسیعی در این کشور بر علیه راسیسم شد. اگر چه در نزد مقامات اداره مهاجرت سوئد احترام به حقوق انسانی پناهندگان سقوط کرده است٬ اما بسیاری از مردم سوئد آماده اند تا به کمک مردمی بشتابند که از دیکتاتوری و جنگ و خطر اعدام ٬ زندان و شکنجه گریخته اند.

 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در سوئد تلاش می کند که در همکاری با سازمانهای پناهندگی ایرانی و غیر ایرانی  خود را برای سازمان دادن یک حرکت اعتراضی بزرگ آماده کند. فدراسیون زمان و مکان این حرکات اعتراضی را پس از هماهنگی لازم، طی اطلاعیه های دیگر به آگاهی خواهد رساند و طبعا انتظار داریم که همه پناهجویان در آن شرکت کنند.

۲- بسیاری از پناهندگان همین امروز به کمک عاجل برای پیشبرد پرونده های خود نیاز دارند.

 بخصوص اینکه پرونده عده ایی از پناهجویان بدنبال اعتراضات اخیر دوباره باز شده است.

 فدراسیون تا آنجا که می تواند به این دوستان مشاوره حقوقی خواهد داد و در نوشتن گواهی و تاییدیه آنها را یاری خواهد رساند. نظر به تعداد نسبتا زیاد کسانی که چنین کمک هایی را جویا هستند٬ ما تلاش می کنیم که بر حسب اولویت های هر پرونده این کار را با حوصله و صرف زمان لازم پیگیری کنیم.

 

۳- فدراسیون همانطور که تاکنون نیز نشان داده است تلاش می کنیم که با ارسال نامه به مقامات دولت سوئد و احزاب پارلمانی و یا ترتیب دادن دیدارهای گوناگون با آنها٬ توجه دولتمردان سوئد نسبت به نقض سیسماتیک حقوق بشر در ایران را جلب کنیم و از آنها بخواهیم در سیاستهای خود در قبال پناهندگان ایرانی تجدید نظر کنند و ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی را بعنوان یک کشور ناامن اعلام کنند.

 

۴-  فدراسیون همه پناهجویان را به شرکت وسیع و فعال در اعتراضات خارج کشور علیه جمهوری اسلامی فرامی خواند. انگیزه ترک ایران برای ما نفس حاکمیت خونخوار جمهوری اسلامی و مخالفت ما با این رژیم ضد انسان بوده است. هم جمهوری اسلامی که از ما بعنوان افراد “فرصت طلب” یاد می کند و هم مقامات اداره مهاجرت سوئد که نسبت به کیس های ما بی اعتمادی نشان می دهد٬ باید با فریادهای محکم  ما در خارج کشور علیه جمهوری اسلامی پاسخ محکمی بگیرند. رفتن جمهوری اسلامی خواست و آرزوی  همه مردم ایران است چه در تهران و چه در سوئد! حضور قدرتمند ما صحنه نبرد علیه جمهوری اسلامی در خارج کشور خود بزرگترین دلیل برای حقانیت کیس های پناهندگی ماست.

 

فدراسیون بر این نکته عمیقا باور دارد که می شود جلوی سیاستهای غیر انسانی دولت سوئد در برخورد به پناهندگان ایستاد و آنرا به عقب زد! ما می گوئیم  که انسانهای گریخته از چنگال سیاه مرگ٬ شایسته برخوردی انسانی هستند و حق پناهندگی آنها باید فورا برسمیت شناخته شود. ما می گوئیم که درد و رنج امروز پناهندگان را می توان به خنده و شادی و امنیت برای آنها تبدیل کرد به شرط آنکه همه دست در دست هم بگذاریم. اتحاد و تشکل همیشه و در همه جا رمز موفقیت بوده است. ما فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی را برای همین امر درست کردیم که در صحنه نبرد با بی عدالتی ها و رفتارهای غیر انسانی قوی و نیرومند ظاهر شویم. این سازمان شما و برای پیشبرد مبارزه همه پناهندگان است. همراه هم شویم و با کمک هزاران نفر دیگر از انسانهای شریف ساکن سوئد یکبار دیگر امید و امنیت را به زندگی هزاران پناهجو در سوئد بازگردانیم. فدراسیون به سهم خود از همه سازمانها و نهادها، و از همه کسانی که به هر شکل ممکن صدای اعتراض پناهجویان متحصن را پژواک دادند و مقامات دولت سوئد را برای برسمیت شناختن خواسته های انسانی آنها تحت فشار گذاشتند صمیمانه تشکر و قدردانی می کند.

 

همبستگی- فدراسیون سراسری پناهندگان ایرنی- سوئد

۳۱ مه ۲۰۱۱

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ