تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: حکم اخراج محمد سیروان فروتن متوقف شد این فقط گوشه ای از قدرت ماست جمعه, ۱۶ام اردیبهشت, ۱۳۹۰

روز جمعه ۶ ماه مای دقایقی قبل از ساعت پرواز سیروان به ایران، اداره مهاجرت سوئد طی ابلاغیه ای کتبی حکم اخراج وی را متوقف کرد. حکم اخراج سیروان در حالی متوقف شد که شمار زیادی از مدافعین حقوق پناهندگی در فرودگاه آرلاندا  استکهلم در انتظار ایستاده بودند تا ماشین پلیس حامل سیروان به داخل فرودگاه را متوقف کنند.

 

سیروان فروتن قرار بود  روز جمعه ششم مه به ایران بازگردانده شود. اگر چه خطر اخراج وی هنوز کاملا رفع نشده اما این خطر کاهش یافته است. او نباید و نمی بایست دیپورت شود. هیچ پناهجوی ایرانی‌ نباید مجبور به بازگشت به ایران گردد. این حکمی است که حامیان واقعی دفاع از حقوق انسانی برمبنای اختناق سیاسی در ایران صادر کرده اند، حکمی است  در مقابل قانون شلاق و شکنجه، در مقابل مجازات مرگ، در مقابل محاکمات ناعادلانه متهمان بر مبنای قوانین ظالمانه جمهوری اسلامی، رژیم کثیفی که حتی به مهمترین هم قطاران خود رحم نمی کند. رژیمی که ادامه حیاط ننگین خود را تنها در ایجاد ترس و رعب و وحشت در میان مردم می بیند.

 

اما متوقف کردن اخراج سیروان کار آسانی برای ما مدافعین حقوق پناهندگی نبود.حاصل دوندگی زیاد و کار شبانه روزی و خستگی ناپذیری زنان و مردانی بود که به خودشان و به سیروان تعهد داده بودند تا صدای مظلومانه او  وتصاویر فعالیتهای سیاسی اش را در افکار عمومی جامعه منعکس کنند و این کار را کردند. در واقع پرونده سیروان یک تجربه دیگر به اندوخته های ما مدافعین حقوق پناهندگی اضافه کرد. اما دامنه تاثیرات این موفقیت از چهارچوب حقوق فردی سیروان بسیار فراتر رفته است. از سنندج تا اروپا همه این موفقیت را به همدیگر تبریک گفته و به هم تعهد دادند این همبستگی را برای دفاع از حقوق فراریان از ایران گسترش دهند.

 

در این اطلاعیه لازم است اشاره شود که برای ممانعت از دیپورت سیروان به ایران چند اقدام فوری و مهم  انجام گرفت؛ تظاهرات در روز سه شنبه سوم مه در مقابل اداره مهاجرت در استکهلم و ملاقات با یکی از مسئولین این اداره، درگیر کردن مسئول بخش اسکاندیناوی سازمان ملل در این پرونده، نوشتن نامه و تماسهای مداوم با دادگاه اروپا، سازماندهی یک تجمع اعتراضی در مقابل پلیس مرکزی استکهلم در شب پنجشنبه پنجم مه و انعکاس آن در تلویزیون سوئد، انعکاس نامه به دادگاه اروپا در روزنامه آفتون بلادت چاپ سوئد، انعکاس اعتراض سه نماینده پارلمان سوئد در همان روزنامه، گرفتن وکیل و درگیر کردن وی در این پرونده به طور اضطراری، تجمع در مقابل اداره مهاجرت استکهلم در روز جمعه ششم مه و بدنبال آن سازمان دهی تجمعی در فرودگاه آرلاندا در همان روز، رفتن هیاتی ۵ نفره به اداره مهاجرت گوتنبرگ در روز پنجشنبه پنجم مه و تماس با مسئول پرونده سیروان از این طریق در استکهلم و دهها فعالیت و تماسهای دیگر با مقامات اداری و کشوری سوئد از جمله فعالیت های مدافعین حقوق پناهندگی در این چند روز در جهت متوقف کردن حکم اخراج سیروان بوده است. 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی، این موفقیت را به محمد سیروان فروتن و به همه عزیزانی که به پشتیبانی از این حق پایه‌ای به میدان آمدند، به فعالین خود و به همه همکاران ائتلاف جهانی‌ دفاع از حقوق پناهجویان ایرانی و سازمانها و شخصیتها و افراد درگیر در این کمپین صمیمانه تبریک می‌گوید.

 

زنده باد مبارزه متشکل

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی – سوئد

 ۶ مه ۲۰۱۱ 


 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ