تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: نامه سرگشاده به اداره مهاجرت سوئد محمد مهدی ملکی را به دولت فاشیستی ایران تحویل ندهید سه شنبه, ۳۰ام فروردین, ۱۳۹۰

محمد مهدی ملکی پناهجوی ایرانی متولد ۱۲۸ ۸۵۰  با شماره پرونده ۹۸۳۶۷۷ – ۱۰
ملکی در ایران دانشجوی
فعال و معترض به نظام اسلامی بوده

 

محمد مهدی ملکی از جمله  فعالینی است که از طریق اینترنت و در اشکال مختلف تا لحظه بازداشتش، بر علیه رژیم ایران فعّالیت میکرد. محمد مهدی ملکی بدلیل فعالیتهای سیاسی اش در ایران، از سوی مراجع قضائی و امنیتی آن کشور مورد شناسائی و پیگرد قانونی قرار گرفت و به همین دلیل در ۲۷ مارس ۲۰۰۸ از کشور سوئد درخواست پناهندگی سیاسی کرد ولی متاسفانه دلایل در خواست پناهندگی مهدی در تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۰۸ از سوی این اداره رد شد. ملکی برای مدتی در ایران  زندانی بوده و تحت فشار و شکنجه قرار گرفته بود. اما به کوشش خانواده و بستگان خود و به قید ضمانت از زندان آزاد شد و با استفاده از این فرصت از کشور خارج و از اداره مهاجرت سوئد درخواست پناهندگی کرد.

 

مهدی ملکی‌، پس از ورود به سوئد و درخواست پناهندگی از این کشور به مبارزه خود بر علیه قوانین قرون وسطایی جمهوری اسلامی ادامه داد. محمد مهدی از جمله فعالینی است که در ارتباط با کمپین دفاع از حق زندگی‌ سکینه محمدی آشتیانی بارها به خیابان آمده و بر علیه وحشیگری رژیم اسلامی و ضرورت سرنگونی آن شعار داده و در تظاهراتهای متعدد شرکت داشته است. اما با این حال درخواست پناهندگی  مهدی از سوی اداره مهاجرت رد شد و پس از آن مثل دیگر پناهندگان در آن شرایط سخت زندگی می کرد و اداره مهاجرت به وی اجازه داده بود که به عنوان پراکتیک در یگ کارگاه شستشوی اتومبیل در شهر Lindesberg کار کند.

 

 حدود دو ماه پیش پلیس به آن کارگاه مراجعه می کند ولی ملکی در آن هنگام در آنجا نبوده است. در همین رابطه صاحب کار مهدی  به وی زنگ می زند و جریان را به مهدی خبر می دهد. مهدی با دریافت این خبر به پلیس زنگ می زند و روی تلفن پلیس پیام می گذارد و به آنها می گوید من در همان محل سکونتم زندگی و در آن کارگاه نیز کار می کنم. فردای آن روز به پلیس مراجعه می کند و به وی می گویند که کار درستی کردی آمدی ولی ما هیچ کاری در حال حاضر به شما نداریم و مهدی به کار و زندگی خود ادامه می دهد و تا آن زمان تمام مراحل قانونی زندگی در سوئد را رعایت می کرده است.

 

 محمد مهدی ملکی آخرین بار که خود را به پلیس Lindesberg معرفی کرده سه شنبه ۲۹ مارس بوده و به پلیس امضاء می دهد و در این روز هم هیچ اتفاقی نمی افتد ولی در ۳۱ ماه مارس درست دو روز بعد او را در منزل خود دستگیر و بازداشت می کنند پلیس دلیل بازداشت مهدی ملکی را فراری بودن وی اعلام کرده است در حالیکه  مهدی می گوید اگر من فراری بودم فوری به پلیس مراجعه نمی کردم و برای آنها پیام نمی گذاشتم و حتی در آن منطقه هم ظاهر نمی شدم . بنا براین آنچه که پلیس در مورد مهدی گفته است حقیقت ندارد. فدراسیون محمد مهدی ملکی را به خوبی می شناسد و می داند که مهدی ملکی در بسیاری از فعالیتهای ایرانیان علیه جمهوری اسلامی  شرکت فعال داشته است.

آخرین تظاهراتی که محمد مهدی در آن شرکت داشت تظاهرات ۱۶ مارس در شهر اربرو در اعتراض به قتل عام زندانیان  درزندان قزل حصار بود. مهدی هم مانند بسیاری دیگر  از دین اسلام روی برگردانده  و به آیین مسیحیت گرویده است. او در طول مدت بازداشت خود در مصاحبه با بسیاری از رسانه های  فارسی زبان در داخل و خارج از سوئد به این موضوع اشاره کرده است و همین مسئله می تواند در صورت بازگشت وی به ایران به یک خطر جدی برای وی تبدیل شود. به طور مشخص تلویزیون اندیشه در آمریکا که رو به ایران برنامه بخش می کند در روز هفتم آوریل با محمد مهدی ملکی مصاحبه کرد و گفته ها و تصویر وی را از این تلویزون پخش کرد. در تاریخ ۱۴ اوریل رادیوی فارسی زبان به نام رادیو همسفر در شهر استکهلم در همین مورد با وی مصاحبه کرد. در تاریخ ۴ ماه آوریل نیز رادیوی دیگری  به نام “ایران امروز” در شهر گوتنبرگ نیز با وی مصاحبه کرد. در تاریخ ۱۳ آوریل رادیو صدای پناهجو در شهر گوتنبرگ باز در مورد دلایل پناهندگی اش با وی مصاحبه کرد. در این مصاحبه ها ملکی بارها گفته است من از دست رژیم جنایتکار  اسلامی در ایران فرار کرده ام ولی متاسفانه باز  اداره مهاجرت سوئد یکی پس از دیگری دلایل درخواست پناهندگی محمد مهدی ملکی را رد کرده است.

 

محمد مهدی ملکی در شبکه فیسبوک هم نقش فعالی علیه جمهوری اسلامی داشته است در آنجا هم با اسم و تصویر خود فعالیت کرده است. ملکی در کمپین برای آزادی و ممانعت از سنگسار و اعدام سکینه محمدی آشتیانی در شهر “اره برو” نیز نقش فعالی داشت. فقط یک مورد از این فعالیت ها کافی است تا رژیم اسلامی در ایران هر کسی را محکوم به فعالیت علیه نظام  و امنیت ملی کند.

برای نمونه دولت نروژ در ۲۱ بهمن سال ۸۸ یک پناهجوی ایرانی بنام رحیم رستمی را به ایران دیپورت کرد و هم اکنون در زندان اوین در معرض خطر جانی قرار گرفته است. ماه گذشته نیز محسنی اژه ای رئیس دادسرای انقلاب ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که با افرادی که در خارج از کشور بر علیه نظام فعالیت می کنند مطابق شهروندان در داخل برخورد قانونی خواهد شد.علیرغم تمام موارد فوق، و خطراتی که در صورت بازگشت به ایران متوجه وی خواهد بود اداره مهاجرت تصمیم دارد محمد مهدی ملکی را به جهنم جمهوری اسلامی بازگرداند.

 

با توجه به عواقب  این موضوع  و خطراتی که در صورت بازگشت به ایران متوجه مهدی خواهد بود، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی همه سازمانها و نهادهای مدافع حقوق پناهندگی را به تلاش برای آزادی مهدی از بازداشتگاه  اداره مهاجرت و جلوگیری از دیپورت و دفاع از حق پناهندگی وی  دعوت می کند.

 

عبدالله اسدی

دبیر همبستگی فداراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۱۷ آوریل ۲۰۱۱

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ