تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه محمد اشرفی پناهجوی بازداشتی از یونان به ترکیه دیپورت شد پنجشنبه, ۹ام دی, ۱۳۸۹

محمد اشرفی از فعالین شناخته شده کارگری و عضو “کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای آزاد کارگری” بیش از سه ماه بود که همراه با تعداد دیگری از پناهجویان درمرز یونان- ترکیه  از سوی پلیس یونان دستگیر و بازداشت شده بودند. در طول این مدت فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی با همکاری کمیته پناهندگان سیاسی در یونان درطی تحقیقاتی گسترده و تماس مداوم با وزارت کشور یونان و فرستادن عکس وی به بازداشتگاههای ترکیه سرانجام اطلاعاتی از محمد اشرفی بدست آورند و معلوم شد وی به همراه ۴ پناهجوی دیگر در یکی از بازداشتگاههای یونان در مرز ترکیه دربازداشت بسر می برند.

 

درملاقاتی که دو هفته پیش امیرعبدلملکی و سمکو محمدی از فعالین کمیته پناهندگان سیاسی در یونان با وزارت کشور داشتند به آنها گفته بودند محمد اشرفی و سایر پناهجویان تنها زمانی آزاد می شوند که برطبق مقررات داخلی این کشور از یونان درخواست پناهندگی نمایند. ولی با این وجود پلیس یونان روز دوشنبه بیستم دسامبر هر ۵ نفر پناهجو را به ترکیه باز می گرداند و پلیس ترکیه نیز آنها را به کردستان عراق دیپورت می کند. سربازان مرزی کردستان عراق متوجه می شوند که یکی از این پناهجویان که محمد اشرفی میباشد به زبان  کردی تکلم نمی کند به همین دلیل وی را به ترکیه باز می گردانند و محمد اشرفی هم اکنون در بازداشتگاه “اردنه” در نزدیکی استامبول در خطر اخراج به ایران قرار گرفته است.

 

عبدالله اسدی دبیر فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی تا زمان صدور این نامه دو بار با آقای اشرفی تماس گرفته و با او درمورد پروسه قانونی بازداشت و نحوه درخواست پناهندگی اش از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل صحبت کرده است. سرانجام بعد ازظهر روز دوشنبه ۲۷ دسامبر پلیس ترکیه فرم درخواست پناهندگی از کمیساریای عالی پناهندگان سارمان ملل را در اختیار محمد اشرفی  قرارداد. فدراسیون روز دوشنبه به وقت اداری در تلاش بود تا در این مورد با یکی از مقامات یوان در ترکیه صحبت کند ولی متاسفانه این تماس برقرار نشد. از این نظر هنوز نمی توان گفت خطر دیپورت وی به ایران رفع شده است.  

 

فدراسیون درنامه قبلی خود در۵ دسامبر به دولت یونان اعلام کرده بود که در تاریخ سی و یکم خرداد ماه ٬۸۹ شعبه سوم بازپرسی دادگاه انقلاب اسلامی تهران محمد اشرفی را بصورت تلفنی احضار کرده بود تا روزسه شنبه اول تیرماه خود را به این شعبه معرفی نماید! محمد اشرفی ازاتهامات واهی و تهدید دستگاه قضایی برای خاموش کردن خود مطلع شده بود و به همین دلیل ترجیح داد ایران را ترک کند و به دنبال مکانی امن برای ادامه زندگی خود باشد. اما  در مسیر سفر به کمین پلیس مرزی یونان افتاد وبازداشت شد. این فعال کارگری بیش از چهار ماه است در بازداشگاههای یوان و ترکیه در کابوس دیپورت به ایران بسر می برد.

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درترکیه می خواهد که در اسرع وقت امکان ملاقات با محمد اشرفی را فراهم کنند و او را تحت حفاظت سازمان ملل بگیرند.

 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۲۷دسامبر ۲۰۱۰

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ