تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: آمار های پناهجویان در سال ۲۰۱۳ – ترکیه دوشنبه, ۲۴ام آذر, ۱۳۹۳

مطابق آمارهای که از دفتر مرکزی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و دفتر محلی همکار پناهجویان و پناهندگان بدست ما رسیده است، افزایش بیش از حد پناهجویان بخصوص پناهجویان افغان در ترکیه را نشان می دهد.

در دیدارهای مختلف که در سال جاری با چندین سازمانهای مدافع حقوق پناهجویان داشته ایم، خبرهای ناخوشایندی را برای پناهجویان افغان برزبان می آورند.

در دو جلسه که هفت سازمان غیردولتی حقوق بشری با پناهجویان افغان و ایرانی در شهر قیصریه داشتند، از تطبیق قانون جدید توسط اداره مهاجرت و پناهندگی و آمارهای پناهجویان در سال گذشته را بازگو کردند که در زیر خلاصه از آمار بدست آمده را با خواننده های گرامی شریک می نماییم:

تعداد مجموعی پناهجویان که بطور رسمی ثبت دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد – شعبه آنکارا و دفتر آسام اند به ۷۱۱۲۱ نفر می رسد. که از این میان ۳۸۵۹۹ نفر آن ثبت رسمی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد می باشد و ۳۲۵۲۲ نفر دیگر آن فقط در دفتر آسام ثبت شده اند.

از مجموع افراد ثبت شده در دفتر آسام به تعداد ۱۵۲۴۹ نفر آنها اتباع افغانی اند و ۱۷۳۹ نفر دیگر آن اتباع ایرانی می باشد. به این معنی که این تعداد ثبت شده در دفتر آسام به عنوان ثبت مقدماتی گفته می شود ولی در جلسه دیروزی تاکید کردند که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در تلاش است تا مسئولیت این افراد را به دولت ترکیه واگذار کند و ادامه پروسه پرونده های آنها شانه خالی کنند.

ازمیان ۳۸۵۹۹ پناهجوی که در دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد به شکل رسمی ثبت شده اند، به تعداد ۱۶۲۵۴ عراقی، ۹۵۴۵ افغان، ۷۷۵۱ ایرانی، ۲۵۹۷ سومالی و بقیه می باشند. البته تعدادی کمی از پناهجویان کشورهای مثل ازبکستان، پاکستان، کشورهای افریقایی نیز در کمیساریای عالی سازمان ملل متحد ثبت اند که تعداد مجموعی آنها به ۱۶۵۸ نفر می رسد.

یا به عبارت دیگر از تمام افراد ثبت شده ۳۷ درصد آنها عراقی، ۳۵ درصد افغانی، ۱۳ درصد ایرانی و ۴ درصد دیگر آنها را سومالیایی تشکیل می دهند.

از مجموع تعداد پناهجویان ثبت شده در کمیساریای عالی سازمان ملل متحد ۷۵ فیصد آنها در مصاحبه های شان قبول شده اند و ۲۵ درصد دیگر جواب منفی گرفته اند.

قابل یادآوری است که در سال گذشته دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ترکیه تنها ۳۸۲  پرونده اتباع افغان را بررسی کرده که از این جمع ۷۵ درصد آنها در مصاحبه های شان قبول شده اند. به این معنی که نظر به قبولی۹۵ درصدی افغان ها در سال ۲۰۱۲ میلادی، تعداد قبولی ها در مصاحبه کاهش یافته و می توانیم بگوییم که سخت گیری ها روی پرونده ها با افزایش پناهجویان افغان متقابلا سیر سعودی داشته است.

جایگزینی

درسال گذشته میلادی بطور مجموعی ۷۲۲۶ پناهنده توانسته اند از طریق دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ترکیه به کشور سومی جایگزین شوند. مطابق آمار که بدست آمده است چنین نشان می دهد:

بیشترین جایگزینی ها به پناهجویان عراقی اختصاص یافته که تعداد آنها به ۴۲۵۲ نفر می رسد، به تعقیب آن پناهجویان ایرانی بوده که تعداد جایگزینی آنها به ۲۳۷۷ نفر می رسد. متاسفانه سهم پناهجویان افغان درجایگزینی خیلی کم بوده که تعداد آنها به ۳۴۴ نفر می رسد.

کشورهای که از ترکیه پناهنده قبول کرده اندعبارتند از:

۱-     ایالات متحده آمریکا: ۴۲۳۷ نفر

۲-     استرالیا: ۱۲۸۳ نفر

۳-     کانادا: ۱۰۵۴ نفر

۴-     جرمنی: ۲۸۷ نفر

۵-     فنلند: ۱۶۱ نفر

۶-     ناروی: ۱۶۹ نفر

۷-     سویدن: ۱۹ نفر

۸-     انگلستان: ۱۱ نفر

۹-     دانمارک: ۳ نفر

۱۰-  پرتگال: ۲ نفر

Capture
قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ