تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: در کشورهای اسکاندیناوی سیاست پناهنده پذیری شباهت زیادی به هم ندارند. دوشنبه, ۱۷ام آذر, ۱۳۹۳

سیاست پناهنده‌پذیری در کشورهای شمالی متفاوت است

کشورهای دانمارک و نروژ گرچه هم همسایه و هم از دیرباز شریک فرهنگی و اجتماعی سوئد بوده‌اند، اما ازنظر سیاست پناهنده‌پذیری فاصله ی زیادی با آن دارند. دراین دو کشور، احزاب بیگانه ستیز از قدرت سیاسی بیشتری برخوردارند و به عنوان عضوی از دولت توانسته‌اند نقطه‌نظرهای خود را درمورد سیاست پناهنده‌پذیری به اجرادرآورند، اما برخوردشان با این مسئله با حزب دموکرات های سوئد متفاوت است.

در سوئد، بزرگ‌ترین حزب و جریان بیگانه ستیز و مخالف پناهنده‌پذیری، حزب دموکرات‌های سوئداست که تنها از چهارسال پیش توانسته وارد پارلمان شود. این حزب گرچه بزرگ‌تر شده و در انتخابات اخیر آرای بیشتری به دست آورد، اما هنوز موفق به ایفای نقشی مانند احزاب مشابه خود در نروژ و دانمارک نشده‌است.
به گفته‌ی اندره‌آس یوهانسوُن هِی‌نو (Andreas Johansson Heinö) استاد علوم سیاسی در دانشگاه یوتبوری، تاریخ و گذشته‌ی این احزاب با یک‌دیگر بسیار متفاوت است. حزب دموکرات‌های سوئد ریشه درجنبش‌های نازیستی و نژادپرستانه دارد و از گذشته دارای برنامه‌های ضدنژادی بوده‌است، درحالی‌ که احزاب  Fremskrittspartiet در نروژ و Dansk Folkeparti در دانمارک، دارای چنین سابقه‌ای نیستند و احزابی معمولی، اما عامه‌پسند محسوب می شوند. به نظراو چنین تفاوتی بسیار مهم است و باعث شده تا این احزاب نسبت به همکاری با حزب دموکرات‌های سوئد محتاط باشند. او معتقداست که در مسائل مهاجرت، شباهتی میان این حزب و احزاب نروژی و دانمارکی وجود دارد، اما درمورد برخورد با این موضوع و کلا نگاه به مسئله‌ی مهاجرت، میان این احزاب تفاوت زیادی وجوددارد. او می‌گوید که سیاست مهاجرتی حزب دموکرات‌های سوئد بسیارشدید و بیگانه ستیزانه است درحالی که در نروژ و دانمارک چنین نگاهی وجودندارد.
حزب Fremskrittspartiet  از سال ۲۰۱۳ در دولت نروژ شرکت دارد و رهبر آن سیو یِنسِن وزیر دارایی ست. حزب  Dansk Folkeparti نیز چندین سال است که به عنوان حزب پشتیبان دولت عمل کرده و در حیات سیاسی کشور نقشی مهم دارد.
اندره‌آس یوهانسوُن هِی‌نو معتقداست که در اروپا کشورهای دیگری نیز هستند که احزاب سیاسی آن مانند سوئد از همکاری با احزاب نژادپرست و بیگانه‌ستیز خودداری کرده‌اند و از بلژیک نام می‌برد که سال‌هاست حزب Vlaams Belang را که شبیه به حزب دموکرات‌های سوئداست منزوی کرده و امکان دخالت در سیاست کشور را  به آن نمی‌دهند.

منبع: http://sverigesradio.se/

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ