تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: اخبار مهاجرت و پناهندگی پنجشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۸۹

M_Aftabsavarافزایش جوانان و کودکان تنهای پناهجو در ما لمو

بیشتر از ١٠٠ کودک تنهای پناهجو در ماه گذشته به مالمو آمدند. تعداد اندکی از این کودکان تنها توانسته اند خود را به قسمت های دیگر سوئد برسانند. تمام محلات کمونی برای زندگی پناهجویان تقریبا پر شده اند. لینی کوردس ، رئیس اداره امور اجتماعی در مالمو می گوید، این وضعیت به زودی دشوارتر خواهد شد.

به گمان قوی این جوانان و کودکان تنهای پناهجو تا زمان گرفتن ویزای اقامت خود در مالمو باقی خواهند ماند و می توان گفت که این پناهجویان بطور دائمی  مقیم مالمو خواهند شد. امروز در مالمو دو خانه وجود دارد که جوانان تنهای دارای ویزای اقامت در آن زندگی می کنند. ولی یافتن و داشتن چنین خانه هایی که جوانان و کودکان را به طور دائمی جای دهد، برای شهرداری مالمو دشوار است.
در بهار سال جاری وزیر امور مهاجرت، توبیاس بیل ستروم، به کمونهای سوئد هشدار داده بود که اگر تمام کمونها داواطلبانه کودکان و جوانان تنهای پناهجو را نپذیرند، از طریق قانونی کمون ها را مجبور به پذیرش پناهجویان زیر سن خواهد کرد. اکنون تعداد زیادی در مالمو طرفدار این چنین قوانین سختگیرانه هستند.

پناهندگان در رابطه با اضطراب و سایر مشکلات روانی، به اندازه کافی کمک نمی‌گیرند

نداشتن وقت کافی درهنگام گفتگو با پناهجویان تازه وارد و نیز عدم اطلاع و شناخت کافی از مشکلات و مسایل کشورهایی که پناهجویان از آن می‌آیند ازجمله علل این کمبودهاست. یک مطالعه‌ تازه که از سوی انستیتوی کارولینسکا  Karolinska Institutet منتشر شده، حاکی از این است که پناهندگانی که به سوئد می‌آیند برای حل مسائلی چون اضطراب و سایر مشکلات روانى که با آنها درگیر هستند، به اندازه کافی کمک نمی‌گیرند.
بهداشت روانی پناهجویان، در آنچه که به اصطلاح “گفتگو در رابطه با سلامتی یا hälsosamtal خوانده می‌شود و به همه‌ پناهندگان تازه وارد ارائه می ‌شود، در اولویت قرار ندارد. اگر چه بسیاری از پناهندگان خاطرات وحشتناکی از میهن خود را در کوله‌بار خود دارند. گفتگو در رابطه با سلامتی “از سال ۱۹۹۵ توسط اداره‌ کل مسائل مربوط به خدمات تأمین اجتماعی  Socialstyrelsen و برای پی ‌بردن به چگونگی وضعیت سلامتی پناهندگان مرسوم شده است. به‌طور معمول این گفتگو توسط پرستاران در کلینیک و مرکز خدمات درمانی انجام می گیرد و تنها نیم ساعت به‌طول می‌انجامد. بنابراین زمان کافی برای گفتگو و بررسی سلامت ‌روانی افراد، به ندرت وجود دارد. سولوی اکبلاد Solveig Ekblad  پژوهشگر انستیتوی کارولینسکا و مسئول این کار تحقیقی، در اینباره می‌گوید که این بسیار اهمیت دارد که مشکلات روانی  افراد نیز طرح شوند، چرا که اینگونه مسائل بر سلامت جسمی شخص نیز تأثیر می‌گذارد.
او در این باره می‌گوید: ما این را هم می ‌دانیم که اختلال استرس ناشی از ضربه‌‌های روانی پس از سوانح و حوادث با سایر بیماری ‌های عمومی معمول مانند دیابت، بیماریهای قلبی-عروقی و شاید سرطان ارتباط دارد. چراکه استرس، مزمن می ‌شود و بر روح و جسم تأثیر می‌گذارد.
سولوی اکبلاد Solveig Ekblad  خواستار دانش بیشتر در مورد مشکلات کشورها و در ادامه، ‌آسیب‌های روانی است که به ‌واسطه‌ تجربه‌های دردناک ممکن است ایجاد شوند. او ادامه می‌دهد که؛ ما همچنین به اطلاعات بهتری در مورد “گفتگو در رابطه با سلامتی”  نیاز داریم. در سال جاری تنها ۳۸ درصد از پناهندگانی که برای این نوع گفتگو با آنها تماس گرفته شده، در این جلسات حضور پیدا کرده‌اند.

 

ایران مقام اول را در فرار مغزها دارد

دانشجونیوز: بر اساس آمار کشور ایران مقام اول را در فرار مغزها  را داشته است. مساله مهاجرت نخبگان ایرانی همچنان ادامه دارد. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مصاحبه ای با سایت تابناک ضمن بیان مطلب فوق گفته است: ” بر اساس آمار کشور ایران مقام اول را در فرار مغزها داشته است و این زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست و انتظار این است که نظام جمهوری اسلامی نظامی باشد که نخبگان دنیا به سوی آن سرازیر شوند همانگونه که در سالیان دور اینگونه بوده و بسیاری از کشورهای شرق و غرب در مرکز علم و دانش آن دوران علم می آموختند این انتظار وجود دارد که در این راه گام برداریم نه اینکه شاهد فرار مغزها باشیم.”

دکتر نصیری قیدار نماینده مجلس همچنین گفته است: “ما هر چیزی نداشته باشم از طریق پژوهش و تحقیق می توانیم آن را به دست آوریم، ولی اگر تولید علم و تحقیق را نداشته باشیم حتی منابع و مخازن دنیا نیز در اختیار داشته باشیم در عصر علم و فناوری نمی‌توانیم با کشورهای پیشرفته رقابت کنیم. متاسفانه گاهی در این زمینه بدسلیقگی هایی صورت می گیرد و انگیزه تحصیل را در دانشجویان و دانشگاهها پایین می آورد و شاهد این امر فرار مغزها از کشور است که آمار آن رو به فزونی است و به ما اخطار می دهد که روال‌مان را در حفظ و حراست از نیروهای نخبه کشور عوض کنیم و با بکار بردن الفاظ تند و با برخورد بتونی با دانشمندان و نخبگان پرهیز شود.”

این نماینده مجلس در حالی این سخنان را بیان کرده است که کامران دانشجو وزیر علوم دولت احمدی نژاد روز گذشته در جلسه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان اردبیل موضوع فرار مغزها را “جنجال رسانه ای” ذکر کرده است. کامران دانشجو گفته است: “موضوع مهاجرت نخبگان و فرار مغزها جنجال رسانه‌ای بوده و مطابق با واقعیت‌های موجود کشور نیست و مطرح کردن این موضوع، توهین به مجموعه‌های داخلی است.”

وزیر علوم همچنین تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور را ۸۰ هزار نفر ذکر کرده و گفته است: “۸۰ درصد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور در مقطع کارشناسی و در کشورهایی مشغول به تحصیل هستند که از مرتبه علمی پایین‌تری نسبت به ایران برخوردارند.” دانشجو چندی پیش نیز گفته بود عبارت “فرار مغزها” را قبول ندارد.

محمود احمدی نژاد نیز ضمن رد مساله مهاجرت نخبگان گفته بود: “ما از سفر ایرانی‌ها به همه جای دنیا حمایت می‌کنیم اما برخی‌ها با تعبیر غلط از عنوان «فرار مغزها» استفاده می‌کنند. ما فرار مغز نداریم زیرا می‌بینیم بسیاری از ارزش‌های فرهنگی ملت‌های شرق آسیا حاصل سفر ایرانی‌هاست ولی دوست داریم هر ایرانی هر توانمندی‌ای که دارد در داخل مرزهای ایران صرف کند.”

وزیر علوم و دیگر مسئولین کشور در حالی مساله مهاجرت نخبگان ایرانی را رد می کنند که بنابر آمار صندوق بین المللی پول، ایران رتبه اول را در آمار مهاجرت نخبگان از میان ٩١ کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته دنیا دارد. در خرداد ماه گذشته یکی دیگر از اعضای مجلس نیز از میزان مهاجرت پزشکان، پرستاران و نخبگان کشور ابراز نگرانی کرده بود.

واکنش رژیم به اعتراض پناهجویان ایرانی در یونان

سایت حکومتی آتی نیوز: گروهی از داوطلبان ایرانی با هدف تحت فشار قرار دادن دولت یونان به منظور پذیرش درخواست پناهندگی آنها، لب های خود را با نخ های بخیه دوخته اند. این ۲۵ نفر که زیر چادری موقت در مرکز آتن به سر می برند، از چند روز قبل اعتصاب غذای خود را آغاز کرده اند. در حالی که اعتصاب غذا و دوختن لبها برای مجبور کردن آتن به پذیرش پناهندگی آنها، بیانگر اوج بی توجهی این کشور غربی مدعی حقوق بشر به حقوق انسانی آنها است، برخی رسانه های غربی همچون آسوشیتدپرس تلاش دارند از این رویداد نیز برای طرح ادعای نقض حقوق بشر در ایران بهره برداری کنند.

 

وجود ۵ میلیون ایرانی در خارج و تداوم سیر مهاجرت

شهرزادنیوز: بنا بر داده‌های آماری سازمان ثبت احوال، در سال ۸۸ آمار ایرانیان در خارج کشور ۵ میلیون نفر بوده است.محسن کرمی، معاون حقوقی و سجلی ثبت احوال، با ارائه‌ی این آمار، به سرویس‌دهی سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های ایران به ایرانیان اشاره کرد و افزود در این زمینه از همکاری “شورای عالی ایرانیان خارج کشور” برخوردار است.

وی آمار مقایسه‌ای از تولد، ازدواج و فوت ایرانیان در داخل و خارج ایران ارائه داد: “در داخل کشور به ازای هر هزار نفر هجده و نیم نفر متولد می‌شوند و در خارج از کشور به ازای هر یک هزار نفر دو نفر متولد می‌شوند. آمار ازدواج در داخل کشور به ازای هر هزار، دوازده و دو دهم است در صورتی که در خارج از کشور شش دهم است. طلاق در کشور به ازای هر هزار نفر یک و هفت دهم است و در خارج از کشور دو دهم است و همچنین در ارتباط با فوت در داخل کشور به ازای هر یک هزار نفر، پنج و چهار دهم و در خارج از کشور پنج دهم است.” طبق آخرین آمار ارائه شده توسط صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر “مهاجرت نخبگان” در میان ۹۱ کشور درحال توسعه در رده‌ی اول قرار دارد و هرساله ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تحصیل‌کرده ایران را ترک می‌کنند.

 

مانع تراشی بر سر راه مهاجران بریتانیا

 

قرار بود یک مرد افغانی و یک زن مهاجر اسلواکی در شمال انگلستان ازدواج کنند. اما در آخرین مراحل سرنوشت به گونه دیگری رقم خورد و هر دو توسط پلیس، بازداشت شدند. پلیس «یورکشایر» در توضیح این اقدام خود می گوید ازدواج ظاهری بود تا داماد بتواند همچنان در بریتانیا بماند.

مقامات امور مهاجرت در انگلیس تلاش می کنند تا این نوع ازدواج ها را شناسایی کرده و مانع سوء استفاده مهاجران شوند. در جنوب انگلیس یک کشیش به اتهام انجام ۳۶۰ ازدواج صوری محکوم شده است. یک مقام مسئول در اداره پلیس می گوید: ما از موارد بسیاری خبر داریم که برای مثال یک تبعه اهل غرب آفریقا که در اروپا نیست با یک تبعه اروپایی اهل هلند، یا فرانسه یا پرتغال ازدواج می کند و همه حقوق آنان را بدست می آورد، به همین دلیل مهاجران به ازدواج با یک تبعه اروپا علاقه دارند.

پدر روحانی بالیمور در یک کلیسای انگلیسی، در این باره می گوید: «این کار به یک تجارت تبدیل شده است، به نحوی که ترتیب دهندگان این نوع ازدواج ها می توانند به ازای هر ازدواج صوری بیش از ده هزار دلار درآمد داشته باشند». وی اکنون با پلیس همکاری می کند. این همکاری زمانی آغاز شد که از او خواسته شد تا مراسم یک ازدواج صوری را برگزار کند. در طول مراسم او به جای خواندن خطبه عقد تنها از ایستگاه های قطار نام می برد و عروس که به سختی انگلیسی می فهمید، جملات او را تکرار می کرد.

کشیش «تیم کود لینگ» هم معتقد است که وجود یک سیستم قانونی موازی، کلیساها را به هدفی آسان تبدیل کرده است.در همین حال دولت محافظه کار دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا تلاش می کند تا جذب مهاجران خارج از محدوده جغرافیایی اتحادیه اروپا را کاهش دهد. لندن قانونی را تصویب کرده است که ورود سالانه ۲۴ هزار و صد نفر به بریتانیا را مجاز اعلام می کند. این قانون در حال حاضر موقتی است اما انتظار می رود از ماه آوریل سال آینده دائمی شود.

همزمان، اعمال قانون اخیر با انتقاد گروهی از برندگان جایزه نوبل مواجه شده است که می گویند این قانون مانع رسیدن دانشجویان و دانشمندان متعهد به بریتانیا می شود و شهرت آن را به عنوان یک کشور پیشرو در امر پژوهش با تهدید جدی مواجه می کند. اما کارشناسان اقتصادی معتقدند این قانون مانع جذب بهترین استعدادهای بین المللی در امور تجاری خواهد شد. خودروسازان بریتانیایی هم در این زمینه هشدار داده اند.

آلپ مهمت، از پژوهشکده «دیدبان مهاجرت» قانون جدید را تأیید می کند. به نظر او شمار مهاجران از کنترل خارج شده است. وی در توضیح دیدگاه خود می گوید: «چیزی که ما می خواهیم یک رقم ثابت از مهاجران است که در فرهنگ و جامعه ما ادغام شوند و به جای این که یک جامعه کوچک از کشور خودشان بسازند، بخشی از کل جامعه ما باشند». بریتانیا سابقه ای طولانی در جذب مهاجران دارد و لندن پر از محله هایی است که با نام نژاد ها و ملت های مختلف شناخته می شوند. براساس آخرین آمار سالانه نزدیک به ۱۷۶ هزار مهاجر وارد بریتانیا می شوند و نخست وزیر جدید قصد دارد شمار آنان را تا چند ده هزار نفر کاهش دهد.در همین حال برخی ناظران می گویند این قانون می تواند در تجارت کشور تاثیرگذار باشد به همین دلیل، شاید دولت کارگران ماهر را مستثنی کند تا درهای بریتانیا برای تجارت و جذب نیروی ماهر، همچنان باز بماند.

سوئد  اخراج متقاضیان پناهندگی به یونان را متوقف می کند
استکهلمیان –  اداره مهاجرت سوئد در ساعات پایانی روز سه شنبه دوم نوامبر رسما اعلام نمود که کلیه تصمیمات اخراج متقاضیان پناهندگی به یونان را متوقف می کند.  در حال حاضر ۳۰۰ نفر در سوئد در انتظار اخراج به یونان بسر می برند. دان الیاسون مدیر کل اداره مهاجرت سوئد در این رابطه گفت: “وضعیت در یونان مرتبا بدتر شده است. این تشدید وضعیت در کنار درخواست دادگاه اروپا منجر گردید که ما اخراج متقاضیان پناهندگی به یونان را متوقف کنیم”.

مدیر کل اداره مهاجرت سوئد اضافه نمود که مهمترین عامل این تصمیم این واقعیت است که “تقاضای پناهندگی متقاضیان پناهندگی در یونان به طور صحیح مورد بررسی قرار نمی گیرد.”اداره مهاجرت سوئد هنوز اعلام نکرده است که آیا تقاضای پناهندگی افرادی که مشمول این تصمیم شده اند را در سوئد مورد بررسی قرار خواهد داد یا خیر.
خانم سیسیلیا مالمستروم کمیسیونر سوئد در اتحادیه اروپا وضعیت متقاضیان پناهندگی در یونان را “دهشتناک” خوانده است. خانم مالمستروم که بالاترین مسئول امور مربوط به پناهندگی در کمیسیون اتحادیه اروپا بشمار می رود در روز یکشنبه گذشته در مصاحبه ای  با واحد مرکزی خبر رادیو سوئد بیان نمود که چگونه در آخرین بازدید خود از یک کمپ پناهندگان در یونان مشاهده کرده است که ۱۳ متقاضی پناهندگی در فضایی به اندازه یک کمد زندگی می کنند.

وی گفت که به همه دولتهای اتحادیه اروپا توصیه کرده است که هیچ متقاضی پناهندگی را به یونان باز نگردانند.غیر از سوئد چندین کشور اروپایی دیگر نیز تاکنون اخراج متقاضیان پناهندگی به یونان را متوقف نموده اند. بنا بر قوانین جاری اتحادیه اروپا, وظیفه رسیدگی به تقاضای پناهندگی یک متقاضی بر عهده اولین کشوری قرار دارد که متقاضی وارد آن می شود. یونان بواسطه موقیت جغرافیایی خود برای بسیاری از متقاضیان پناهندگی بویژه از خاورمیانه و سومالی اولین کشوری است که به آن وارد می شوند.
 
خبر توقف اخراج متقاضیان پناهندگی از سوئد به یونان که در ساعات پایانی روز سه شنبه از سوی “مرکز اطلاعات ایرانیان” در اختیار استکهلمیان قرار داده شده خبری خوش برای صدها متقاضی پناهندگی در خطر اخراج به یونان بشمار می رود که اینک امید تازه ای جهت بررسی درخواست پناهندگیشان در سوئد (بجای یونان) خواهند داشت.

 

خطر اخراج از سوئد برای سنگ پران به سفارت ایران در استکهلم

استکهلمیان – دقایقی قبل از ساعت ۲۳ شب پنج شنبه گذشته ۱۲ نفر در محوطه بیرون سفارت ایران در استکهلم اقدام به شعار دادن و نیز پرتاب سنگ به سمت ساختمان سفارت نمودند.هنگامی که پلیس به محل فراخوانده شد همه ۱۲ نفر از محل متواری شدند. گشت پلیس پس از جستجو موفق به شناسایی و دستگیری شش نفر از این گروه شد. کنترل پلیس نشان داد که یک نفر از این افراد از سوی مقامات مهاجرتی سوئد حکم اخراج دریافت کرده و بصورت غیر قانونی در سوئد بسر می برد.

پلیس فرد اخراجی را جهت مهیا نمودن مقدمات اخراج وی از سوئد بازداشت و پنج نفر دیگر را آزاد نمود.  یک فرد دیگر نیز که به گمان پلیس بصورت غیر قانونی در سوئد بسر برده و  دارای حکم اخراج بوده است نیز توسط پلیس بازداشت شد.به گفته پلیس استکهلم  تعدادی از اعضای هیئت پارلمانی مجلس شورای اسلامی که به سوئد آمده بودند در هنگام سنگ پرانی در سفارت حضور داشتند و پس از آن با اسکورت پلیس به هتل خود منتقل شدند.پلیس همچنین اعلام کرده است که در طی این حادثه به هیچ انسانی آسیبی  وارد نیامد و سفارت نیز از تسلیم هر گونه شکایتی در این رابطه خودداری نموده است.

یک جوان ۱۸ ساله نیز در طی همین روز بواسطه پرتاب تخم مرغ به سوی هیئت پارلمانی مجلس شورای اسلامی در تظاهراتی دیگری که در مرکز شهر استکهلم صورت گرفت توسط پلیس بازداشت شد اما  پس از ساعاتی با مراجعه والدینش از بازداشت آزاد گردید.

 

یک پناهنده ایرانی در ترکیه مورد سوقصد قرار گرفت

به گزارش سایت انتخابات آزاد: روز گذشته در یک حمله مشکوک به امید گلباز فعال سیاسی که در ترکیه پناهنده است وی مورد اصابت ضربات متعدد چاقو قرار گرفت و از ناحیه طهال به شدت مجروح گشت .

امید گلباز که بیش از این مدتی در بازداشت جمهوری اسلامی قرار داشته و حتی یک انگشت خود را در زندان اوین از دست داده است بارها مورد تهدید جانی قرار گرفته بود تا در نهایت توسط مرد ناشناسی که صورتش را پوشانده و فارسی صحبت میکرد مورد سوقصد قرار گرفت .

شنیده می شود این ترور به وسیله نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی صورت گرفته است .امید پیش از این دانشجوی فلسفه و الهیات بوده و و یک فعال سیاسی است. 

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ