تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: مبارزه با قاچاق انسان یا شکار پناهجویان بدون پرونده؟ چهارشنبه, ۲۳ام مهر, ۱۳۹۳

مبارزه با قاچاق‌سازمان یافته‌ی انسان، نامی ست که پلیس و مقامات اتحادیه اروپا براین عملیات گذاشته‌اند، اما سازمان‌های مدافع حقوق پناهندگان آن را شکار پناهجویان بدون پرونده و اخراجی دانسته و به آن شدیدا اعتراض کرده‌اند. یکی ازآنها، سازمان‌ نجات کودکان است. مدیر اتحادیه‌ی جوانان این سازمان Sara Thiringer  می‌گوید که آنها نگرانند که این عملیات برای یافتن پناهجویان بدون پرونده باشد. او به روشن نبودن اطلاعات درمورد این عملیات اشاره می‌کند و این که برای جلوگیری از پیش آمدن هرگونه خطری برای این پناهجویان، باید آنها را نسبت به این عملیات آگاه سازند.
اما پلیس، وجود خطری را برای این دسته از پناهجویان ردمی‌کند. Patrik Engström  رئیس بخش کنترل مرزی در پلیس جنایی که این عملیات را در سوئد رهبری خواهدکرد برعملیات روزانه پلیس و کنترل راه‌هایی که به نظر آنها می‌تواند راه ورود قاچاق‌چی‌های انسان باشد، تاکیدمی‌کند. او می‌گوید که به این وسیله خواهندتوانست قاچاق‌چی‌ها را شناسایی کرده و اطلاعاتی درمورد شبکه‌های قاچاق انسان به دست آورند. به گفته‌ی پاتریک اِنگس‌تروم وظیفه‌ی پلیس یافتن کسانی‌ست که به صورت غیرقانونی درسوئد به سرمی‌برند یا غیرقانونی به سوئد می‌آیند. او براین امر تاکیدمی‌کند که وظیفه‌ی پلیس دراین عملیات، جداکردن  کسانی که نیاز به پناهندگی دارند یا درجریان آن هستند از افرادی‌ست که حکم اخراج آنها از پیش در دستورکار پلیس و اداره مهاجرت قراردارد.
این عملیات مشترک پلیس که با نام Mos Maiorum  به مدت دو هفته در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرادرمی‌آید، به دلیل سابقه‌ی چنین عملیاتی در سوئد با عنوان رِوا، باعث ترس و نگرانی پناهجویانی شده‌است که حکم اخراج دریافت کرده‌اند و به صورت مخفی زندگی می‌کنند. این نگرانی را همچنان که شنیدید سازمان‌های اجتماعی و مدافع حقوق پناهجویان نیز احساس می‌کنند. آنها می‌کوشند تا به صورت‌های مختلف،  پناهجویان را نسبت به خطری که آنها را تهدید می‌کند، آگاهی دهند. برای نمونه مدیر اتحادیه‌ی جوانان سازمان نجات کودکان در فیس بوک خود به این پناهجویان نسبت به این عملیات هشدارداده و ازجمله خواسته‌است تا بدون بلیت یا کارت معتبر از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده نکنند. پلیس اما می‌گوید که این عملیات برای یافتن پناهجویان بدون پرونده و مخفی نیست. پاتریک اِنگس‌تروم، مسئول اجرای این عملیات در سوئد می‌گوید که این عملیات آنچنان که در برخی از رسانه‌ها مطرح شده برای شکار پناهجویان نیست. او می‌گوید باعث تاسف است که این عملیات این چنین به مردم معرفی شده‌است.
اما سازمان‌های اجتماعی، این عملیات را عاملی برای ترس پناهجویانی می‌دانند که حکم اخراج دریافت کرده و غیرقانونی در سوئد زندگی‌می‌کنند. عبداله اسدی، دبیر فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در سوئد نیز باتوجه به تماس‌هایی که با پناهجویان داشته براین امر تاکیدمی‌کند. او معتقداست که پناهجویان می‌توانند با مراقبت و احتیاط بیشتر،  طر دستگیری خود را هرچه بیشتر کاهش دهند.

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ