تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: قتل فجیع یک خانواده پناهنده ایرانی در نروژ دوشنبه, ۱۲ام مهر, ۱۳۸۹

سایت ایرانیان برگن

در یک جنایت بی سابقه خانوادگی در میان پناهندگان کشور نروژ، یک ایرانی اهل کردستان؛ همسر و سه فرزندش را کشت و به زندگی خود نیز پایان داد! علت قتل عام خانوادگی هفته گذشته در پایتخت نروژ، هنوز از نظر پلیس اسلو نامشخص است. در این جنایت بی سابقه خانوادگی که در میان پناهندگان کشور نروژ اتفاق افتاد، یک مرد ایرانی ۴۱ ساله با کشتن همسر و سه فرزندش، به زندگی خود نیز پایان داد.

سعید احمدزاده، روز دوشنبه گذشته پس از کشتن همسر و نوزاد چهارده روزه اش در منزل، با فراخواندن دو دختر خردسالش به بهانه پیک نیک از مدرسه، آنان را نیز در روز سه شنبه کشت و آن گاه به زندگی خود پایان داد.

چگونگی قتل عام

رسانه های نروز صبح روز سه شنبه گذشته – ۲۱ سپتامبر – خبر قتل یک مادر و نوزاد چهارده روزه اش را در نقطه از شهر اسلو ، منتشر کردند. در گزارش اولیه آمده بود اجساد یک زن ۳۷ ساله به نام ” نادرا ال بیش”، شغل پرستار و نوزاد چهارده روزه اش در منزل مسکونی آنان پیدا شده، اما هیچ خبری از همسر ایرانی این زن مراکشی و دو دختر خردسالشان در دست نیست!

در گزارش منتشر شده، به نقل از پلیس شهر اسلو ذکر شده بود که قاتل، زن و فرزند نوزادش را خفه کرده است. پلیس که احتمال دست داشتن مرد ایرانی در قتل همسر و فرزندش را می داد، نسبت به جان دو دختر ۷ و ۹ ساله این خانواده به شدت احساس نگرانی می کرد. به ویژه آن که در تحقیقات پلیس مشخص شده بود که سعید احمد زاده دو ساعت پیش از آن که مدرسه دخترانش تعطیل شود به مدرسه آنان رفته و با بیان این که قصد دارد فرزاندانش ” نرمین” و ” نسرین” را به یک گردش تفریحی در طبیعت ببرد، آنان را با خود به نقطه نامعلومی برده است.

پلیس پس از گشت و کنترل ۲۴ ساعته، در پایان شب سه شنبه جسد نرمین و نسرین و پدر ۴۱ ساله آنان را در حوالی اسلو، در عمق ۱۳ متری یک دریاچه پیدا کرد. تاکنون جزئیات و چگونگی مرگ دو دختر و پدرشان و ساعت اتفاق حادثه در تحقیقات پلیس و پزشکی قانونی نامشخص مانده و به رغم آزمایش های متعدد، زمان مرگ آنان هنوز مشخص نشده است، اما پلیس به رسانه ها گفته است اطلاعاتی در دست دارد که بر پایه آن نسرین و نرمین روز سه شنبه در یک مکان دیده شده اند.

سعید احمد زاده کی بود؟

سعید بیست سال قبل از کشور عراق به نروژ آمد. او بنا به گفته همسایگانش مردی اجتماعی، خوش برخورد و از نظر مسئولان مدرسه دخترانش مردی فعال و نسبت به عملکرد درسی فرزندانش حساس بود. بنا به گفته مدیر مدرسه دو دخترش نرمین ونسرین، سعید احمد زاده در تمامی جلسات اولیای دانش آموزان مدرسه شرکت می کرد و همواره از موقعیت درسی دخترانش در مدرسه با خبر می شد. چنان که در عکس های مانده از او نشان می دهد، او با دخترانش رابطه بسیار خوبی داشت و اغلب آنان را با خود به گردهمایی های سیاسی و اجتماعی می برد. سعید در یک شعبه از اداره پلیس شهر اسلو به عنوان سرویس دهنده خدمات بهداشتی و نظافت ساختمان بیش از پنج سال سابقه کار داشت و هم زمان تاکسیرانی نیز می کرد. او قرار بود از ابتدای ماه سپتامبر کلاس تاکسی رانی ” اسلو ” را بگذراند و پس از آن شروع به کار کند که بنا به اطلاع پلیس این دوره را آغاز نکرد.

انگیزه قتل عام خانوادگی!

پلیس تاکنون نتوانسته است علت این جنایت کم سابقه در نروژ و بی سابقه در میان پناهندگان ایرانی را کشف کند. دلایلی که احتمال داده می شود باعث این قتل عام شده باشد تاکنون با روشن شدن روابط خوب اجتماعی و خانوادگی، بیشتر به نقطه ابهام کمک کرده است تا اثبات یک بحران که به جنون رسیده باشد. بر اساس گفته همسایگان این خانواده به پلیس، همسر مراکشی احمد همواره از او به عنوان مردی کمک گر، اجتماعی و مداراگر و خانواده دوست یاد می کرده است. پلیس اکنون با ابهامی روبروست که سعید احمدزاده، بی آن که در محدوده خانواده و اجتماع و محل کار دارای بحرانی بوده باشد، چگونه دست به این جنایت بزرگ زده است.

بنا به گفته پلیس، “بخشی از شخصیت سعید ممکن است بر ما نامعلوم مانده باشد و آن این است که او با دوستانش چگونه رابطه ای داشته و یا حقیقتا رابطه او همسرش چگونه بوده است؟” مسئولان پروند او در پلیس شهر اسلو می گویند این بخش از تحقیقات ما هنوز آغاز نشده؛ می خواهیم از نزدیکانش – خواهر سعید نیز در اسلو زندگی می کند – تحقیق کنیم اما بخاطر شوک ناشی از این قتل عام خانوادگی، فعلا این کار ممکن نیست!

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ