تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: اخبار پناهندگی و مهاجرت پنجشنبه, ۲۸ام مرداد, ۱۳۸۹

 

“امکان تسلیم تقاضای جدید پناهندگی پس از گذشت ۴ سال”, معنی آن چیست؟
استکهلمیان – هزاران متقاضی پناهندگی پس از دریافت آخرین پاسخ منفی به درخواست پناهندگیشان بصورت غیر قانونی در سوئد باقی می مانند تا شاید “دری به تخته بخورد” و در آینده ای کاملا نامعلوم گشایشی در کارشان پدید آید.

بخشی از این گونه متقاضیان پناهندگی می دانند, و دسته بزرگی نیز نمی دانند, که پس از گذشت چهار سال از زمان آخرین پاسخ منفی خود مجددا از این امکان برخورداند که تقاضای پناهندگی جدیدی تسلیم اداره مهاجرت سوئد نمایند. اما بسیاری از اینگونه متقاضیان معنی قانونی تسلیم یک تقاضای پناهندگی جدید پس از گذشت چهار سال و پیامدهای آن را نمی دانند.

جهت روشن نمودن این موضوع, یک بار برای همیشه, به سراغ مرکز اطلاعات ایرانیان سوئد می رویم و پرسش و پاسخ مفصلی را در این رابطه با این مرکز انجام می دهیم که مانند همیشه آخرین و موثق ترین اطلاعات در رابطه با امور اداری و مهاجرتی را در اختیار استکهلمیان و دیگر علاقمندان قرار می دهد.

استکهلمیان: کلا معنی اینکه یک متقاضی پناهندگی پس از ۴ سال می تواند یک تقاضای جدید تسلیم کند چیست؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: معنی آن خیلی ساده این است که پس از گذشته ۴ سال از آخرین تصمیم اتخاذ شده در رابطه با یک پرونده پناهندگی آن تصمیم مشمول مرور زمان شده و در نتیجه یک متقاضی می تواند یک تقاضای جدید تسلیم کند.

استکهلمیان: معنی تسلیم “یک تقاضای جدید” چیست؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: متاسفانه بسیاری تصور می کنند که معنی تسلیم یک تقاضای جدید پناهندگی پس از گذشت ۴ سال این است که تقاضای قدیمی و قبلی پناهندگیشان “صفر کیلومتر” شده و در نتیجه می توانند از اول یک تقاضای پناهندگی کاملا جدید و نو تسلیم کنند. اما اینگونه متقاضیان باید بدانند که سایه تقاضای پناهندگی قبلیشان برای همیشه بر روی همه درخواست های پناهندگی بعدی آنان سنگینی خواهد کرد. چنانچه دلایل تقاضای پناهندگی اول یک متقاضی پناهندگی برای مثال فعالیت در یک حزب سیاسی بخصوص بوده این متقاضی پناهندگی در صورت گذشت ۴ سال از آخرین تصمیم منفی تقاضای اول و تسلیم یک تقاضای جدید نمی تواند ناگهان با یک گردش ۱۸۰ درجه ای ادعا کند که مثلا همجنسگرا بوده و دلیل تقاضای پناهدنگی اش همجنسگرایی است. به عبارت دیگر اگرچه  ظاهرا یک “تقاضای جدید” تسلیم می شود اما تقاضای جدید نمی تواند کاملا مستقل و بدون توجه به تقاضای پناهندگی اول فرد که اطلاعات مربوط به آن برای همیشه در نزد اداره مهاجرت سوئد محفوظ است تسلیم شود وگرنه ضرر آن بیش از نفع آن برای متقاضی خواهد بود.

استکهلمیان: بر اساس تجربه شما شانس آن دسته از متقاضیان پناهندگی که پس از ۴ سال باقی ماندن در سوئد و مشمول زمان شدن تقاضای اولشان یک تقاضای جدید تسلیم کرده اند جهت دریافت پناهندگی و اقامت تا حدی بوده است؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: اینگونه متقاضیان تا سال ۲۰۰۹ دارای شانس نسبتا خوبی بودند که در صورت تسلیم یک تقاضای مستدل قانونی موفق به اخذ پناهندگی و متعاقب آن اقامت شوند. اما دادگاه عالی مهاجرتی یا همان
Migrationsöverdomstole
که می توان گفت در رابطه با پرونده های پناهندگی نقشی مشابه “دیوان عالی کشور” را دارد در سال ۲۰۰۹ طی تصمیمی تایید نمود که متقاضیانی که به تصمیم منفی اداره مهاجرت سوئد و پس از آن دادگاه مهاجرتی مبنی بر رد تقاضایشان و خروج از سوئد احترام نگذاشته و بصورت غیر قانونی در سوئد باقی مانده اند امکان اندکی جهت گرفتن اقامت بر اساس تقاضای جدیدی که پس از مشمول زمان شدن تقاضای پناهندگی اول تسلیم می شود خواهند داشت. اتفاقا همین جمعه گذشته نیز آقای “میکائل ریبن ویک” رئیس دایره حقوقی اداره مهاجرت سوئد در برنامه خبری “راپورت” تلویزیون ملی سوئد حاضر شد و با اشاره به این تصمیم دادگاه عالی مهاجرتی که حکم خط مشی در تصمیمات آینده هم اداره مهاجرت و هم دادگاه مهاجرتی است اعلام نمود که شانس اینگونه افراد پس از تسلیم یک تقاضای جدید بعد از گذشت ۴ سال, با توجه به خط مشی اعلام شده از سوی دادگاه عالی مهاجرتی, “بسیار ناچیز” است.

استکهلمیان: آیا با وجود چنین شانس اندکی توصیه می کنید که متقاضیان پناهندگی مخفی پس از گذشت ۴ سال یک تقاضای پناهندگی جدید تسلیم کنند؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: صد درصد اما نه با امید زیادی جهت گرفتن پناهندگی و اقامت. بلکه دلیل اصلی توصیه ما مزایای دیگری است که شخصی که بصورت مخفی در سوئد زندگی می کند پس از تسلیم یک تقاضای جدید می تواند مجددا از آنها استفاده کند.

استکهلمیان: چه مزایایی؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: جای توضیح نیست که زندگی بصورت غیر قانونی در سوئد بسیار مشکل است. یک متقاضی پناهندگی پس از چهار سال اقامت غیر قانونی می تواند با تسلیم یک تقاضای جدید, حداقل در طی مدت محدود دیگری مجددا برخی از مزایای یک زندگی قانونی در سوئد را بدست آورد. برای مثال حق کار کردن قانونی, حق استفاده از خذدمات درمانی و یا رفتن به مدرسه.

استکهلمیان: پس اگر درست متوجه شده باشم فایده تسلیم یک تقاضای جدید پس از ۴ سال بیشتر این است که شرایط زندگی دشوار بصورت مخفی را برای مدت محدود دیگری کمی بهتر کرد؟  در اینصورت رسیدگی این تقاضای دوم چقدر به طول می انجامد؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: درست متوجه شدید. به اعلام اداره مهاجرت سوئد از روز تسلیم تقاضای دوم تا زمان پایانی پروسه آن حدود ۱۰ ماه (کمتر یا بیشتر) بطول می انجامد که به معنی ۱۰ ماه زندگی کمی انسانی تر پس از ۴ سال شرایط دشوار زندگی غیر قانونی برای این افراد خواهد بود.

استکهلمیان: یکی از کارمندان مرکز اطلاعات ایرانیان چندی پیش به یکی از همکاران استکهلمیان گفته بود که این مدت رسیدگی ۱۰ ماهه می تواند فرجی جهت دریافت اقامت از طریق قانون اقامت کاری باشد. این یعنی چه؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: یک متقاضی پناهندگی مخفی که پس از ۴ سال و مشمول زمان شدند تقاضای پناهندگی قبلی اش تقاضاید پناهندگی جدیدی تسلیم می کند از همان روز اول حق کار کردن دارد و چنانچه کمی شانس آورده و رسدیگی به تقاضای دومش به اندازه کافی طول بکشد و وی بتواند به مدت معینی که در قانون اقامت کاری (شش ماه) مشخص شده در سوئد سابقه کار قانونی داشته باشد این شانس را دارد که در صورت دریافت پاسخ منفی به درخواست دوم پناهندگیش از طریق قوانین مربوط به اقامت کاری اقدام کرده و شانس خود را جهت دریافت اقامت آزماش کند.

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ