تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: اداره مهاجرت از زهرا برگه فوت همسرش را میخواهد که بدست رژیم در عملیاتی به قتل رسیده است نامه فدراسیون پناهندگان ایرانی به اداره مهاجرت سوئد یکشنبه, ۵ام آبان, ۱۳۹۲

خانم زهرا حسین پور در سال ۲۰۰۸ با شخصی بە اسم محی الدین کلهری، اهل مهاباد از کردستان ایران و مقیم سوێد ازدواج کرد. محی الدین هنگامی که در شهر هودیکسووال در کشور سوئد زندگی می کرد از اداره مهاجرت برای زهرا حسین پور تقاضای اقامت از طریق ازدواج کرده بود. بر این اساس اداره مهاجرت سوئد در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۹ ویزای اقامت از طریق ازدواج برای ورود زهرا حسین پور  به سوئد را صادر کرد. محی الدین کلهری تا آن زمان به مدت ۸ سال بود در کشور سوئد زندگی می کرد. وی از فعالین سیاسی و عضو  سازمانی بنام کومله زحمتکشان در کردستان ایران بود. زهرا نیز کرد زبان و اهل سردشت در کردستان ایران است.

 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی به خوبی در جریان داستان زندگی زهرا حسین پور قرار دارد. همان طور که زهرا در مصاحبه خود با اداره مهاجرت گفته است؛ درست چند روز قبل از اینکه به سوئد پرواز کند، محی الدین به وی زنگ زده و گفته بود: “به من یک ماموریت تشکیلاتی  داده اند شما هم سعی کنید که در حال حاضر سفرت را به سوئدکنسل کنید”. محی الدین برای انجام یک ماموریت سازمانی به اردوگاه  کومله در کردستان عراق بر می گردد و به همراه چند نفر دیگر به داخل خاک کردستان ایران می روند و در نوار مرزی میان  ایران و عراق به دام  نیروهای جمهوری اسلامی افتاده که متاسفانه در اثر آن محی الدین و بقیه همراهانش کشته می شوند.

 

 به دنبال این واقعه زهرا حسین پور نیز از سوی دستگاه قضائی ایران تحت تقیب قرار می گیرد و به کردستان عراق فرار می کند. با توجه به اینکه جنازه  محی الدین و کلیه اسناد و مدارکی را که وی همراه خود داشته به دست نیروهای مرزی جمهوری اسلامی افتاده بود. گمانه زنی ها این بود که محی الدین یک بسته کادو  و آدرس و  عکس و مشخصات زهرا را نیز به همراه داشته که آنها هم به دست نیروهای رژیم افتاده بود. چند روز بعد از کشته شدن محی الدین پلیس امنیتی  ایران جهت دستگیری زهرا به منزل وی رفته ولی هنگام مراجعه پلیس زهرا در منزل حضور نداشته. فرار زهرا به کردستان عراق در آن هنگام دقیقا بدلیل این بوده که مبادا در صورت پرواز  از طریق تهران در فردگاه آن کشور دستگیر شود. به همین دلیل به کردستان عرق فرار می کند و از آنجا نیز به سوئد پرواز می کند و در ۱۸ ماه مارس ۲۰۱۰ وارد کشور سوئد می شود.

 

متاسفانه در آن هنگام ادارە مهاجرت باور نمی کند کە همسر زهرا کشتە شدە باشد. در حالی که  بسیاری از سایتهای کردی و فارسی زبان خبر کشته شدن همسر زهرا و همراهانش را درج کرده بودند. سایت تابناک وابسته به سپاه پاسداران ایران نوع کشتە شدن آنها را نیز منتشر کرده و تصاویر آنها را به طور کامل نشان داده بود. حزب کوملە کشته شدن آنها را تائید کرده بود، صد نفر از فعالین کرد با امضاء یک طومار به اداره مهاجرت کشته شدن محی الدین را تائید کرده بودند. با این حال اداره مهاجرت از زهرا خواسته بود تا از دولت ایران فوت نامه رسمی شوهرش را بگیرد و در اختیار این اداره قرار دهد. ولی اداره مهاجرت به این نکته توجه نمیکند کسی که خود از دست رژیم فرار کرده و حتی جرئت نکرده از طریق فرودگاه ایران به سوئد پرواز کند چگونه می تواند فوت نامه همسرش را از آنها بگیرد؟ در حالی که رژیم ایران در بسیاری از موارد حتی جنازه کشته شدگان را به خانواده های آنها پس نمی دهد.

زهرا حسین پور در  مصاحبه ای با رادیو  کردی صدای آمریکا به تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۳ کلیه این اتفاقات را با جزئیات توضیح داده است. زهرا حسین پور فعال سیاسی و مدافع حقوق زنان است. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی زهرا را از نزدیک می شناسد و با فعالیت های وی علیه جمهوری اسلامی و دفاع ازحقوق زنان آشنائی کامل دارد. نوشته ها و مصاحبه های زیادی در این زمینه از وی به چشم می خورد. برای مثال در یکی از نوشته های زهرا که در سایت حزب دمکرات کردستان ایران به تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۱ منتشر شده است نوشته است: “جمهوری اسلامی در ماه رمضان رستورانها را می بندد، غذا خوردن را ممنوع می کند، بیکاری و گرسنگی را به مردم تحمیل می کند و مشتی آخوند مرتجع در مساجد به ترویج و تبلیغ عقب ماندگی و خرافات مذهبی می پردازند و چنان شرایطی را به مردم تحمیل می کنند که انگار خاک مردگان را بر جامعه  پاشیده اند.” اداره مهاجرت لازم است اینها را ببیند و بخواند و در مورد هرکدام از آنها به طور عادلانه قضاوت کند و ببیند با توجه این فعالیت ها در صورت بازگرداندن زهرا به ایران همین چند خط کافی است تا دستگاههای قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی برای وی احکام مرگ صادر کنند. 

زهرا حسین پور در مطلب دیگری بازهم در سایت حزب دمکرات که در مورد وضعیت کودکان در ایران نوشته است، از جمهوری اسلامی به عنوان قاتل کودکان یاد می کند. اداره مهاجرت برای بررسی پرونده چنین افرادی باید به چه اسناد و مدارک دیگری استناد بکند تا در مورد سرنوشت یک متقاضی پناهندگی تصمیم درست بگیرد؟ از نظر فدراسیون حتی اگر همه فعالیت های سیاسی زهرا علیه جمهوری اسلامی در کشور سوئد را به کنار بگذاریم، اداره مهاجرت می بایست براساس همان اقامتی که از طریق ازدواج  برای وی صادر کرده بود اجازه  اقامت به وی می داد تا زهرا در سوئد بماند و امنیت جانی پیدا نماید، نه اینکه به وی زندگی مخفی را تحمیل کند.با توجه به توضیحات فوق، فدراسیون از اداره مهاجرت می خواهد که به زهرا حسین پور اجازه اقامت بدهد تا در پناه دولت سوئد جان و زندگی اش تضمین شود.

با احترام

عبدالله اسدی

دبیر هبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۲۲ سپتامبر ۲۰۱۳

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ