تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 115

بایگانی

دسته‌ها

_
:: کسی را پیدا کرده ام که بدون اثر انگشت مرا به اوکراین میبرد… پنجشنبه, ۱۱ام مهر, ۱۳۹۲

 

حمید عزیز شما از من خواسته اید به سئوالات شما به طور خصوصی پاسخ بدهم ولی از آنجایی که نامه شما و سئوالاتی که از من پرسیده اید نمونه ای از صدها سئوال و اطلاعات ناروشنی است که متاسفانه بسیاری از متقاضیان پناهندگی از همان روز اول درخواست پناهندگی شان با آن روبرو هستند و با ارائه چنین اطلاعاتی سالها از زندگی و اهدافی که برای خود در نظر گرفته اند عقب می مانند و آینده بسیار تیره و تاری پیدا می کنند؛ تصمیم گرفتم این نامه را به طور علنی منتشر کنم و به آن پاسخ دهم. از این نظر با اجازه شما من آن جنبه هایی از نامه که شامل مشخصات واقعی شماست  حذف کرده و سعی کرده ام پاسخ خود را به سئوالات و نکاتی که در این نامه مطرح شده است از حالت خصوصی خارج کنم تا صدها نفر دیگر آن را ببینند و بخوانند تا از افتادنشان به دام چنین مسائلی جلوگیری شود. من در اینجا به هرکدام از سئوالات شما یک به یک به صورت زیر پاسخ می دهم.

 

حمید نوشته است: با عرض سلام خدمت آقای اسدی عزیز

من حمید ۳۰ساله و متاهل و بدون فرزند هستم. به خاطر مشکلات فراوان تصمیم به ترک کشور گرفته ام تا حتی اگر فشارهای زندگی کمتر نشود لااقل آینده شاید روشنتری داشته باشم. چند سوال در آغاز کار برایم پیش آمده امیدوارم به طور خصوصی پاسخ دهید.اول اینکه تصمیم دارم به هلند رفته ولی میخواهم رسمی بروم و تظاهر کنم که فرار کرده ام. البته پسر عمه ام ۳۰سال است در هلند زندگی میکند. کیسی هم در نظر دارم که به شرایط فرارم بخورد.

 

عبدالله اسدی در پاسخ نوشته است: حمید عزیز، این دوره،  دوره تظاهر نیست و هرکس هم نمی تواند هر طور که خودش بخواهد تظاهر کند و جعلیات را بجای مستندات قالب کرده و انتظار داشته باشد بنا به دلایلی که ارائه می دهد از ادارات امور پناهندگی و وزارتخانه ها پاسخ مثبت دریافت کند.آن دوره گذشت. از اول اکتبر ۲۰۱۲همه چیز یک دفعه از این رو به آنرو شد. الان شما برای هر نوع ویزایی که مراجعه کنید برای مثال از طریق دعوت نامه باشد یا ویزای توریستی، تجاری باشد یا تحصیلی، برای تورهای فرهنگی و مسافرتی باشد یا ویزای کاری، از شما بعنوان شخص متقاضی ویزا در سفارتخانه های کشورهای عضو محدوده شینگن اثر انگشت می گیرند. تجربه ما در همین یک سال اخیر نشان داده که این اثر انگشت ها هنگام درخواست پناهندگی صد در صد کشف می شود و نشان می دهد که شما با ویزای کدام کشور وارد محدوده شینگن شده اید. شکی در آن نیست که پسر عمه شما و دیگر بستگان پناهجویان که سالهاست در کشورهای غربی زندگی می کنند؛ کمک بسیارخوبی برای شما و دیگر متقاضیان پناهندگی هستند، می توانند برای شما نامه ای بخوانند، تلفنی بزنند و پناهجویان را با جامعه آشنا کنند ولی آنها در گرفتن اقامت برای شما تعیین کننده نیستند و ازاین بابت کاری از دستشان ساخته نیست. بنابراین متقاضیان پناهندگی باید به دلایل و مدارک و شواهد و مستندات خود برای گرفتن حق و حقوق پناهندگی متکی باشند.  

 

حمید نوشته است: حالا کسی را پیدا کرده ام که بدون دادن اثر انگشت مرا به اوکراین میبرد و بعد از دو هفته ویزای شینگن را برای یونان بازهم بدون اثر انگشت به من میدهد.آیا به نظر شما این شخص ممکن است کلاهبردار باشد؟ راهی هست که اطمینان پیدا کنم؟ البته ده هزار دلار میخواهد ولی گفته اگر شک دارم اول به اوکراین بیایم و بعد پول را بدهم تا مراحل بعدی را انجام دهد ولی زمان بیشتری باید در اوکراین بمانم. حالا به فرض درست شدن ویزای شینگن یونان من میتوانم بدون ماندن در یونان حتی برای یک روز هم فوری بلیط هلند گرفته و به آمستردام سفر کنم؟

 

عبدالله اسدی: من نمی دانم فردی کهقول داده بدون اثر انگشت شما را به هلند برساند کلاهبردار است یا نه، ولی می دانم که گرفتن ویزا بدون اثر انگشت کار آسانی نیست اگر هم امکان پذیر باشد بسیار به ندرت صورت می گیرد. از این بابت واریز کردن ۱۰ هزار دلار بحساب کسی که هیچ تجربه و شناختی از وی نداشته باشید ریسک بزرگی است و معلوم نیست چه می شود. اگر در کشور اوکراین هم این پول را واریز کنید بازهم هیچ تضمینی برای رساندن شما به مقصد  ندارد.اگر از من می پرسید واقعیت این است که ماهی چندین مورد به دفتر فدراسیون زنگ می زنند و می گویند که قاچاقچی پولشان را گرفته و رفته است. در مورد سفر شما در عرض یک روز از یونان به هلند بستگی به داشتن پرواز و گرفتن بلیط دارد. معلوم نیست، شاید بتوانید و شاید هم نتوانید ولی چه ۱۰ روز در یونان بمانید و چه یک روز تغییری در محتوای قضیه برای شما بوجود نمی آورد.   

 

حمید در ادامه سئوالات خود نوشته است: تصمیم دارم در ایران فامیلی خود را عوض کنم و پاس جدید بگیرم و با آن پاسپورت کارهایم را انجام دهم ولی وقتی که به هلند رسیدم این پاسپورت را نشان ندهم و پاسپورت قدیمی خودم با اسم اولم که هیچ مهری ندارد نشان دهم و بگویم با پاسپورت جعلی آمده ام و بعد قاچاقچی خواسته که پاره اش کنم.

به نظر شما کار درستی است یا به جای پاسپورت اگر شناسنامه یا کارت ملی قدیمی اسم اولم را بدهم بهتر است یا اصلا هیچ کدام؟؟؟؟؟ طبق شنیده هایم آیا درست است که بر اساس پیمان دوبلین کسی را به یونان باز نمیگردانند؟ به ترکیه چطور؟

 

 

عبدالله اسدی:این تصمیم تصمیم درستی نیست اگر قرار باشد پاسپورتت را به مقامات امور پناهندگی در هلند تحویل دهید نمی توانید ادعا کنید که قاچاقچی شما را به هلند رسانده است آنهم با پاسپورت جعلی. اگربا پاسپورت جعلی، شما را به هلند رسانده باشند دیگر تحویل دادن پاسپورت قدیمی آنهم بدون اینکه مهرجایی را برخود داشته باشد هیچ فایده ای برای شما ندارد و چه بسا  به آنها بگوئید پاسپورتت را پاره کرده اید. معمولا وزارت خانه ها و ادارات امور پناهندگی نسبت به پاره کردن اوراق هویتی بسیار حساسیت نشان می دهند و به گفته های شما سلب اعتماد می کنند و در قبال آن عکس العمل منفی نشان می دهند. ولی برخوردشان نسبت به آنهایی که قاچاقچی پاسپورتشان را می گیرد متفاوت تر است و حساسیت کمتری نشان می دهند. مضاف بر اینها توصیه من به شما و بقیه متقاضیان این است که به هیچ وجه اوراق هویتی خود را دستکاری و جابجا نکنید و پیشوند و پسوند به شناسنامه و پاسپورت و کارت ملی اضافه نکنید. سعی کنید از کارشناسان حقوقی در امور پناهندگی سئوال کنید و اطلاعت دقیقتری بگیرید. در مورد بازگرداندن پناهجویان به یونان بر طبق مقررات دابلین درست است یونان تنها کشور اتحادیه اروپاست که نه بر اساس قانون دابلین و نه بر اساس مقررات کشورهای عضو پیمان شینگن پناهجویان را به آن بر نمی گردانند. ولی ترکیه در حال حاضر نه عضو پیمان شینگن است و نه اتحادیه اروپا به همین دلیل کسی را به ترکیه بر نمی گردانند.

 

حمید نوشته است: برای کیس میخواهم اتفاقی که برای یکی از نزدیکان افتاده را برای خودم بازگو کنم. مفصل و با جزئیات میگویم کار سیاسی کرده ام مثلا شب نامه نوشته ام و مرا گرفته و شکنجه کرده اند و حتی چند جای زخم و کبودی خوب نشان میدهم ولی مدرک کتبی ندارم. میگویم با رشوه در مسیر انتقالم فرار کرده ام و به ارومیه رفته از آنجا با قاچاقی به ترکیه رفته و با لنج به یونان و از آنجا با پاسپورت و ویزای جعلی به صورت هوایی به هلند رسیده ام. به نظر شما کیس نسبتا مناسبی است یا اصلا به درد نمیخورد. شرمنده که آنقدر طولانی شد ولی تمام زندگیم را قرار است خرج کنم حداقل اگر ۵۰ درصد اطمینان پیدا کنم امیدوارتر میشوم. ممنون از تمام زحمات شما

 

 

عبدالله اسدی: حمید عزیز شما می توانید ادعا کنید که اتفاقی که برای یکی از کسانی که باهم فعالیت سیاسی می کردید افتاده بود و بدلیل اینکه نمی خواستید این اتفاق هم برای شما بیفتد از ایران خارج شده اید نه اینکه داستان زندگی وی را به خود نسبت دهید. اثبات زخم و کبودی بدن بعنوان علایم شکنجه کار ساده ای نیست مگر اینکه برای اثبات آن مدارک ارائه بدهید. همان طور که شما هم مطرح کرده اید بسیاری از پناهجویان فکر می کنند چنانچه مسیر خود را هرچه سخت و پیچیده تر توضیح دهند دلایل پناهندگیشان را قوی تر نشان می دهند. درحالیکه قضیه اصلا این طور نیست، ممکن است سفر شما از ایران تا زمان رسیدنتان به سوئد یک سال بطول بیانجامد ولی مسیر رسیدنتان به سوئد هر طوری که بوده باشد تاثیری در پذیرش یا عدم پذیرش شما بعنوان پناهنده نمی گذارد. مهم این است دلایلی که برای ترک کشور خود ارائه می دهید چه باشد. حمید عزیز شما نوشته اید برای دلایل پناهندگی ات مطرح می کنید که کار سیاسی کرده اید و شب نامه نوشته اید. همین که بگوئید شب نامه نوشته اید و توزیع کرده اید و در اثر آن جانت بخطر افتاده است کافی نیست. آنها می پرسند شبنامه را برای کدام حزب و سازمان پخش  می کردید؟ در شبنامه ای که پخش می کردید چه چیزهایی را می نوشتید؟ در کجاها توزیع می کردید؟ چه شد که در اثر توزیع این شبنامه ها مورد شناسائی قرار گرفتید؟ چند وقت بود به این نوع از فعالیت روی آورده بودید؟ چند نفر بودید؟ آیا همدیگر را می شناختید و باهم فعالیت می کردید؟ بقیه در چه وضعیتی بسر می برند؟ آیا موقعیت دوستانت هم در ارتباط با شما در خطر قرار گرفته است و بسیاری مسایل دیگر. در واقع باید خیلی از مسایل را برای آنها توضیح دهید تا ببینند کل ماجرا چه بوده است.  بنابراین مسایلی که شما مطرح کرده اید بسیار نادقیق و برای مقامات امور پناهندگی غیر قابل قبول است.

به شما توصیه می کنم در صورت خروج از ایران و قبل از درخواست پناهندگی با فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی تماس بگیرید.

***

 

 

 

 

 

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2017 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ