تماس با سر دبیر فدراسیون

عبدالله اسدی
شماره تماس ۰۰۴۶۷۳۷۱۷۸۸۱۹
آدرس ایمیل asadiabe@gmail.com


نشریه همبستگی شماره 116

بایگانی

دسته‌ها

_
:: به سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر و مدافعین حقوق پناهندگی در مورد جمال صابری جمعه, ۸ام فروردین, ۷۶۸

 

 

جمال صابری فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی از سوی پلیس ژاپن بازداشت شد و در معرض خطر دیپورت فوری به ایران قرار گرفته است. جمال صابری (جلال احمدزاده نوعی) در سال ۱۹۹۰ از ایران به ژاپن رفت. در سال ۱۹۹۲ به حزب کمونیست کارگری ایران پیوست و به عنوان فعال این حزب در ژاپن به فعالیت سیاسی علیه نقض حقوق بشر در ایران پرداخت.

 

جمال پس ازپیوستن به حزب کمونیست کارگری یکی از احزاب چپ اپوزسیون ایران مقالات متعددی علیه جمهوری اسلامی و علیه اسلام سیاسی نوشت و برعلیه روابط  سیاسی و دیپلوماتیک ژاپن با جمهوری اسلامی دست به افشاگری زد. بسیاری از نوشته های جمال در این زمینه به زبانهای فارسی و ژاپنی در جراید آن  کشور و نشریات فارسی از جمله نشریه  سازمان جوانان و همبستگی درج شده است. جمال صابری در ۱۰ مه ۲۰۰۱ از وزارات دادگستری ژاپن درخواست پناهندگی کرد. در تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۰۲ درخواست پناهندگی جمال توسط وزارت دادگستری ژاپن رد شده و در آوریل  همان سال درخواست فرجام خواهی کرد و از طریق این وزارتخانه درخواست وی بار دیگر رد شد و پلیس ژاپن حکم دستگیری و دیپورت جمال  را صادرکرد. در اواخر اکتبر ۲۰۰۳ جمال دستگیر و به بازداشتگاه اداره مهاجرت انتقال یافت و بیشتر از یک سال در بازداشت این اداره بسر برد. این اتفاقات جمال را به یک چهره محبوب و شناخته شده در دفاع حقوق انسان در سطح سازمانهای چپ ونهادهای مدافع حقوق انسانی و اتحادیه های کارگری تبدیل  کرد

 

بازداشت جمال در آن هنگام مورد اعتراض بسیاری از سازمانهای مدافع حقوق پناهندگی قرار گرفت و از دیپورت وی به ایران جلوگیری کردند. در پس کمپینها و اعتراض بسیاری از سازمانهای مدافع حقوق بشر از زندان  آزاد شد.

با این وجود جمال هیچگاه از سوی دولت ژاپن بعنوان پناهنده پذیرفته نشد و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز در این زمینه کمکی نکرد. وکیل جمال گفته است او در معرض خطر دیپورت به ایران قرار گرفته است. بسیاری از سازمانهای مدافع حقوق بشر، با سابقه و فعالیت سیاسی جمال در کشور ژاپن علیه رژیم ایران آشنا هستند. جمال در طول مدت اقامتش در ژاپن رهبری و سازماندهی دهها مورد اعتراض بر علیه نقض حقوق بشر در ایران را بعهده داشته است.

در این زمینه اسناد و مدارک زیادی از فعالیت جمال در ژاپن وجود دارد و بسیاری از سازمانهای که درزمینه دفاع از حقوق بشرفعال هستند جمال را به عنوان چهره مخالف جمهوری اسلامی می شناسند.

 

در همین رابطه جمال سال گذشته از سوی دیپلماتهای سفارت ایران در ژاپن تهدید شد. موارد فوق تأئیدی است بر موقعیت سیاسی و خطراتی که هم اکنون جان و زندگی او را تهدید میکند. ما داریم  صدای اعتراض جمال و خبر بازداشت وی را از سوی پلیس ژاپن به دنیا مخابره می کنیم و هر نوع خطر که جان و جسم جمال را نشانه بگیرد به پای دولت ژاپن می نویسیم و افکار عمومی جهان را علیه دولت این کشور و نقض حقوق پناهندگی جمال بسیج می کنیم. جمهوری اسلامی در کمین بازگرداندن جمال به ایران نشسته است. او هنوز در بازداشت پلیس ژاپن بسر می برد اجازه ندهید او را بازگردانند و مثل هزاران جمال دیگر به جوخه اعدام بسپارند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از همه سازمانهایی که این نامه را دریافت میکنند مصرانه میخواهد که به نجات جان جمال بشتابند واز دولت ژاپن بخواهند که بدون هیچ اما و اگری حکم دیپورت جمال را لغو کند و حفظ جان وی  را به عهده بگیرد.

 

عبدالله اسدی دبیر

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

۸ مارس ۲۰۱۰

قوانین پناهندگی درباره فدراسیون تماس با فدراسیون

1988 - 2018 : تمامی حقوق متعلق به فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی است.

طراحی لاگ